Na zřícenině hradu Rýzmberk mají vyhlídkovou věž. Chodívali na ni i čeští velikáni

29. říjen 2021

Středověký hrad Rýzmberk se nachází nedaleko města Kdyně na Domažlicku v Plzeňském kraji. Jeho vyhlídková věž nabízí krásné pohledy do širokého okolí. Možná byste to na první pohled neřekli, ale tato věž byla u zříceniny hradu postavena až v 19. století. Se středověkem tedy nemá nic společného.

Rýzmberk patřil ve středověku díky své poloze mezi nejdůležitější pomezní hrady jihozápadních Čech. Byl postaven jako strážní hrad přímo proti Všerubskému průsmyku, kudy do Čech vedla významná obchodní stezka z Bavorska. Roku 1641 byl hrad poničen Švédy a od té doby chátral.

Nový život do něj vrátil až během romantismu v 19. století hrabě Jan Filip Stadion. „Z jeho podnětu se začalo využívat zachovalé hradní sklepení k uchování piva, zřídila se tady hospůdka, tančírna, venkovní kuželník a v letech 1847 až 1848 tu byla postavena tahle hranolovitá věž,“ popisuje vedoucí Turistického informačního centra ve Kdyni Ludmila Brychová, manželka bývalého správce zříceniny. Vyhlídková věž je 18 metrů vysoká a vede na ni 82 schodů.

Výhledy z věže přitom skutečně stojí za to. Vidět je Šumava, konkrétně Prsa Matky Boží neboli Velký a Malý Ostrý, dále Bavorský les a Hoher Bogen, také Český les a Čerchov a v neposlední řadě i Sedmihoří.

V minulosti na zříceninu hradu i vyhlídkovou věž zavítalo několik význačných osobností českých dějin. Za zmínku stojí například Božena Němcová, která měla Rýzmberk ve veliké oblibě, dále Eliška Krásnohorská či Jaroslav Vrchlický. „Myslím si, že dřív byla Kdyně skutečně významným kulturním centrem a přitahovala spoustu českých osobností,“ dodává Ludmila Brychová.

Ke zřícenině hradu vede několik cest. Pokud se rozhodnete jít pěšky, je ideálním výchozím bodem náměstí ve Kdyni, odkud vede žlutá turistická značka. K Rýzmberku se ale můžete přiblížit i autem, kterým dojedete do vísky Podzámčí, což je místní část města Kdyně, kde auto necháte a budete pokračovat přibližně šest set metrů pěšky.

Spustit audio