Při úpalu a úžehu je nutné organismus ochlazovat pozvolna. Pomůže studený zábal nebo studená sprcha

18. červenec 2018

V centrální Evropě je stále větší teplo a všichni pociťujeme, že stoupá i intenzita slunečního záření. Od sluníčka nám hrozí nejen popáleniny při nedostatečné ochraně kůže při slunění. Často se jen namažeme krémem a zapomínáme na nebezpečí úpalu nebo úžehu. Hrozí při vysokých teplotách a intenzivním slunečním záření. Projevy onemocnění se ale někdy zaměňují s chřipkovým onemocněním nebo virózou. Základem první pomoci je dostatek tekutin, klid a postupné ochlazování organismu.

Jak problémům předejít radí MUDr. Petr Grenar

Úpal nebo úžeh? Jak to vlastně poznáme?

Úpal vzniká dlouhodobým působením tepla na celý organismus, kdy vznikne tzv. přehřátí. Úžeh naopak pouze působením slunce a horka přímo na hlavu pacienta. Oba zdravotní problémy se ale projeví stejnými příznaky. Onemocnění můžeme předejít vždy pouze prevencí. K úpalu můžete dospět i bez slunečního záření, pokud například pracujete v horkém provozu, kde budete dlouhodobě vystaveni horku a neohlídáte si pitní režim. Organismus se přehřeje a na slunci jste přitom vůbec nemuseli pobývat. Naopak úžeh může vzniknout podceněním síly slunce. Pokud je během slunečního dne vánek, ani nemusíte mít na slunci pocit většího horka. Tím vzniká nebezpečí, že budete navíc i nedostatečně pít. A právě dehydratace celý problém ještě urychlí. To nejdůležitější jako prevence je kvalitní pokrývka hlavy a ideálně také sluneční brýle. Někdy si můžete přivodit oba typy onemocnění zároveň.

Jaké jsou první příznaky? A jaká je první pomoc?

Někdy onemocnění zaměníme za chřipku nebo nějakou virózu, případně střevní chřipku…ale pokud znáte důvody vzniku obou typů onemocnění, lépe můžete odhadnout prapůvod problémů. V obou případech nejdříve nastupuje únava a malátnost. Následuje velmi intenzivní pocit žízně, nevolnost žaludku až zvracení, intenzivní bolest hlavy, nastupuje horečka…Jedná se často o silné pocity nevolnosti. Je nutné co nejdříve přistoupit k první pomoci – zajistit si dostatečný přísun tekutin, které ale nemusí být studené. Můžeme popíjet i vlažné čaje nebo vlažné minerálky…Je ale vhodné použít přípravky na snížení teploty nebo vyzkoušet studený zábal. Pomoci může i studená sprcha. Je nutné pomalu ale intenzívně ochlazovat organismus na provozní teplotu. Úpal i úžeh mají příznaky i léčbu stejnou.


 

Spustit audio