Vyrývejte a správně uskladněte hlízy jiřin nebo mečíků

19. říjen 2018

Je čas pustit se do sklizně hlíz jiřinek, mečíků a dalších rostlin. To nám naznačily už první ranní mrazíky a žloutnoucí listy cibulovin i hlíznatých rostlin. Dobře sklizené a vhodně uskladněné hlízy jsou zásadním krokem k záplavě květů pro příští rok. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

 

 

 

 

 

„Venku vyrýváme mečíky, jiřinky, acidantéry, letněné bramboříky, a třeba i hippeastra (hvězdníky). Jiřinky zakrátíme na přibližně 10 centimetrů natě, opatrně zbavíme zeminy mezi hlízami (odstraníme ji klacíkem nebo vymyjeme vodou). Rostliny necháme několik dní osychat a hojit malá poranění. Pak je uložíme do vlhkého sklepa. Třeba k bramborám nebo jablkům. Mohou ležet volně nebo v hoblinách (lepší jsou ty z jehličnatých stromů), v mírně vlhké rašelině. Obdobně uskladníme i hlízy nocenek (Mirabilis jalapa).

U mečíků, pokud máme podezření na napadení třásněnkou, ukroutíme od hlíz celou nať. Pokud jsou zdravé, můžeme ponechat nať dlouhou asi 10 cm a po uschnutí ji odlomit (ukroutit). Uskladníme v suchu při teplotě okolo 10 °C. Stejně tak acidantéry, tygrídie.

Hippeastrum (hvězdník) nebo třeba hymenocallis (nemá český název) potřebují větší teplo, okolo 15 °C. Ponecháme jim dužnaté kořeny, listy zakrátíme na 10-15 cm nad cibulí. Hippeastrum (obchodně zvaný amarylis) sázíme v momentě, kdy se objeví mezi základy listů na cibuli poupě. Ostatní v dubnu, do živné zeminy, do květináče. Po ledových mužích je dáme ven, v květináči i volně do záhonu, aby načerpaly sílu na nárůst hlízy, kvést budou v dalším roce. Hymenocallis sázíme do volné půdy okolo ledových mužů.“ 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.