Ani za 15 milionů. Zámek v Načeradci se státu nepodařilo prodat ani na sedmý pokus

Zámek v Načeradci

Zámek v Načeradci na Benešovsku, který stát nabízí k prodeji, nenašel ani v sedmé dražbě kupce. O nemovitost v úterý neprojevil nikdo zájem, dražba se bude opakovat.  Cena klesla na 15 milionů korun. 

Neprodejný zůstává zámek v Načeradci na Benešovsku. Nikdo o něj neprojevil zájem ani v sedmém kole dražby.

Oproti předchozím dražbám byla tentokrát snížena cena, z předchozích 17,5 milionu mohli zájemci nabízet již 15 milionů korun. "Další kolo dražby se uskuteční v září," řekl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka. Další snižování ceny je podle něj jednou z variant, jak přilákat zájemce o koupi.

Stát původně za zámek požadoval nejméně 22 milionů korun. Při dalších pokusech o prodej cenu snížil na 19,8 milionu, 18,9 milionu a poté na 17,9 milionu korun. Zámek převzal do svého vlastnictví předloni od dětského domova Sedlec-Prčice jako nepotřebný majetek. Žádná státní instituce o něj neprojevila zájem, proto ho nabízí k prodeji.

Patrový objekt s jednoduchou fasádou a přilehlý anglický park jsou nemovitou kulturní památkou a nacházejí se v centru městyse. Na park navazuje ovocný sad a bývalá zelinářská zahrada a zahradnictví s dochovanými skleníky a domkem pro personál, v němž byly částečně rekonstruovány vnitřní prostory.

Přestože není od roku 2015 využíván, je zámek podle úřadu stále poměrně v dobrém stavu. V roce 1987 řemeslníci opravili střechu, vnitřní prostory, rozvody inženýrských sítí a fasádu. V roce 2000 byla rekonstruována kotelna, topení a vzduchotechnika.

Zámek dal postavit v roce 1734 František Josef ze Starhembergu. Do konce 70. let 20. století areál sloužil jako dětský domov, poté zde byla umístěna internátní škola a později výchovný ústav.