Anna Lucemburská, dcera Karla IV., byla nesmírně populární v Anglii. Zavedla tam i středoevropskou módu

1. listopad 2023

Anna, nejstarší dcera císaře Karla IV. a Alžběty Pomořanské, se narodila a vyrůstala v Praze. Nejvýraznější stopu však zanechala v dalekém anglickém království.

Vzdělaná Anna hovořila několika jazyky a byla zbožná. Její bratr a český král Václav IV. velmi podporoval sňatek své sestry s anglickým králem Richardem II. Mezi anglickou šlechtou však toto spojení populární nebylo – plynulo z něj jen málo politických výhod, Anna do manželství nepřinesla věno a za její ruku naopak musel Richard zaplatit.

Svatba se odehrála ve westminsterském opatství roku 1382 a manželství bylo i přes chybějící potomky velice šťastné. Anna často využívala práva královny, kdy vyprosila milost těm, kteří se králi znelíbili. V Anglii zavedla středoevropskou módu – například dvourohý čepec. Méně známý je fakt, že svým vlivem chránila náboženského reformátora Johna Wyclefa.

Mladá a nesmírně populární Anna zemřela na mor v roce 1394 a Richard byl šílený žalem. Nechal dokonce zbořit palác Sheen, kde Anna často pobývala. V Anglii je dosud známá jako Dobrá královna Anna.

Spustit audio