Archeologové vyzdvihli z kutnohorského podzemí středověký ruční větrák

15. květen 2019

Archeologové a členové hornického spolku Barbora vytáhli z bývalého dolu v Kutné Hoře středověký ruční větrák. Rozložený dřevěný stroj se jim podařilo vyzdvihnout z třicetimetrové hloubky o víkendu, informují o tom na svých facebookových stránkách. Větrák je podle archeologů unikátní proto, že se zachoval téměř v původní podobě.

Bývalé doly v Kutné Hoře do dneška ukrývají některé cennosti. Přesvědčil se o tom i místní hornický spolek Barbora, jehož členové našli v podzemí středověký větrák. Speciální stroj o průměru asi jeden metr používali horníci v částech dolu, kde tolik neproudil vzduch. Archeologové mluví o nálezu evropského unikátu.

„Díky tomu, že je to pod vodou, bez přístupu vzduchu, tak se to dřevo ze středověku zachovalo,“ říká Českému rozhlasu Region Jan Kavalír z hornického spolku Barbora.

Středověký větrák z kutnohorského podzemí zaujal vedle hornického spolku i archeology. Filip Velímský z Archeologického ústavu Akademie věd o něm mluví jako o evropském unikátu. „Můžeme to srovnat s nálezy ze Saska nebo ve Francii, ale přímo zachovaný odvětrávací stroj je unikátem,“ říká archeolog.

Podle letokruhů na použitém dřevě by se mohlo podařit přesněji určit stáří stroje. Archeologové věří, že jim nález taky pomůže získat nové poznatky o práci středověkých horníků.

autor: Michal Trnka
Spustit audio