Areál lesních her u jihočeských Prachatic nabízí zábavu i poučení. Děti navíc seznamuje s přírodou

Pavučina
Pavučina

Nad jihočeskými Prachaticemi se tyčí vrch jménem Libín, který je vysoký přes tisíc metrů a ze kterého je nádherný výhled do okolí. A jeho úpatí nad městem je doslova prošpikováno turistickými atrakcemi. Našli byste tam nejrůznější naučné stezky, křížovou cestu, lázně a také nový Areál lesních her.

Táhlé úbočí kopce Libín nad Prachaticemi odjakživa lákalo k vycházkám. Lesy a louky, ze kterých je šumavské město vidět jak na dlani, protkala už v době baroka řada stezek a chodníků. Na konci osmnáctého století vznikly u tamních pramenišť lázně, postupně přibyla řada altánů, laviček a vyhlídek.

Po období stagnace a úpadku výletního místa ve století dvacátém, se nyní na svah Libína opět začal vracet život. Byla opravena neogotická kaple svaté Markéty, obnovila se historická křížová cesta a byla vytyčena celá řada zážitkových a naučných tras. A také vzniklo zajímavé hřiště nazvané Areál lesních her.

Otevřeno bylo na konci roku 2017 a od té doby se nepřetržitě buduje a rozšiřuje. V současnosti v něm především malí návštěvníci najdou několik zastavení inspirovaných životem lesních zvířat. Mohou si vyzkoušet rychlost a hbitost veverky, pobyt v ptačím hnízdě či pavoučí síti. Nahlédnout mohou také do útrob stylizovaného mraveniště, nebo pozorovat žabí tůň. Nechybí klouzačka, ani různé prolézačky.

Pro starší děti je nachystána lezecká stěna. Při troše mrštnosti mohou vyzkoušet i soustavu různých bradel, úchytů a dřevěných patníků a zkusit se projít částí areálu, aniž by se dotkly nohou země. Ve stádiu plánů a úvah je pak případné rozšíření Areálu lesních her o atrakce pro dospělé.

Areál lesních her najdete v lese nad prachatickou čtvrtí Lázně svaté Markéty.  Cesty vedoucí k atrakcím jsou osazeny informačními cedulemi, takže je nepřehlédnete, ačkoliv ukazatele k celému areálu chybí.