Asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky na pražském Vyšehradě se v úterý ráno opět otevřelo

8. březen 2022 10:00

Pražské asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky se v úterý v 5.45 znovu otevřelo pro nové žadatele. Na twitteru to ráno oznámil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). V pondělí po poledni museli pracovníci střediska v Kongresovém centru na Vyšehradě příjem žádostí kvůli obrovskému náporu čekajících dočasně pozastavit. Hasiči část žadatelů převezli do méně vytížených asistenčních center v jiných krajích.

Hřib uvedl, že v pondělí do půlnoci centrum přijalo žádosti 3084 lidí z Ukrajiny, pro 161 z nich zajistili ubytování. Na jiná asistenční místa k registraci odvezly autobusy 392 uprchlíků, z toho 246 z hlavního nádraží a 146 z Kongresového centra. Od vypuknutí krize odbavilo pražské středisko dohromady 14 935 osob.

Od vypuknutí bojů na Ukrajině přišlo do Česka podle odhadů 100 000 uprchlíků, zhruba čtvrtina z nich zamířila do hlavního města. Převažují mezi nimi děti a ženy.

Poté, co se pražské asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky v pondělí pod náporem příchozích uzavřelo, oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), že vlaky s uprchlíky by měly Prahu míjet a směřovat do krajských měst. Vyřizování dokladů by měla zajistit tamní asistenční centra.

Krajská centra zvládají odbavit 8000 až 10 000 lidí denně. O tom, kolik uprchlíků jsou jednotlivé kraje schopny přijmout, bude Rakušan v úterý jednat s hejtmany.

Hřib chce požádat o prodloužení lhůty na registraci uprchlíků z nynějších tří dnů na delší dobu. Na otevření dalšího centra v metropoli podle něj chybějí pracovníci, i když se město snaží proškolit další lidi.

zdroje: ČTK , iROZHLAS.cz
Spustit audio