Astma začíná u dětí, nesmí se hlavně podcenit

15. prosinec 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Astma (ilustrační foto)

Astma je nemoc dýchacích cest, o které se říká, že patří k nejčastějším onemocněním moderní doby. Vedle vrozené genetické dispozice se na něm výrazně podílejí i civilizační vlivy a nesprávný životní styl. Prof. MUDr. Petr Pohunek popsal, jaké jsou příznaky a současné možnosti léčby.

Astma je chronické onemocnění, při kterém se stahují průdušky, což vede k pocitům dušnosti a odporu při dýchání. Podle astmatiků jde o jeden z nejhorších pocitů, které člověk může zažít.

„Astma si můžeme přivodit i v průběhu života my sami svým chováním, svým životním stylem. To ale pouze v případě, že k němu máme vrozené dispozice," říká ředitel České iniciativy pro astma prof. MUDr. Petr Pohunek. „Pokud máte oba rodiče astmatiky, je dost pravděpodobné, že jejich děti budou mít s nějakou pravděpodobností podobné potíže. Je to podobné jako s alergií.“

Příznaky astmatu u sebe člověk zpozoruje sám. „Špatně se mu dýchá, nemůže se pořádně nadechnout, a to zejména po nějaké fyzické zátěži," popisuje profesor Pohunek. Podle jeho slov je v takovém případě nezbytné vyhledat lékaře.

V současné době je možné astma poměrně dobře léčit. Když se podchytí včas a je nasazena správná medikace, může člověk s astmatem žít prakticky bez omezení a věnovat se třeba i vrcholovému sportu. Pokud ale své onemocnění zanedbá, může na něj i zemřít. „V České republice stále ještě okolo 80 až 90 lidí ročně na astma zemře, naštěstí máme v této době už prakticky nulovou úmrtnost v dětské populaci.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.