Betlémář Ján Chvalník plánuje vyřezávat betlémy do 100 let. Každému vnoučeti by rád vytvořil betlém

29. červen 2022

Starosta spolku Příbramských betlémářů Ján Chvalník má na stole vánoční betlém po celý rok. Restauruje totiž staré betlémy a také vyřezává nové. Jeho tvorba je známá u nás i v zahraničí. Za udržování betlémářských tradic letos získal Cenu hejtmanky Středočeského kraje.

Příbramsko patří mezi tradiční betlémářské oblasti v Čechách. Mnoho tvůrců betlémů pocházelo z řad havířů. Právě v podzemí začal s opravami betlémů i Ján Chvalník. „Já jsem dělal na šachtě v uranových dolech, a když mě přeřadili na lehčí práci do skladu střeliva, tam jsem se trošku nudil. Nejdřív jsem kamarádům začal opravovat mašiny, vrtačky a takový věci. No, a pak jsem si začal vyřezávat. Dostal jsem takový betlém, kde mi chyběla palma, tak jsem ji zkusil dodělat,“ vysvětluje Ján Chvalník.

Ján Chvalník umí udělat betlém i v kokosové skořápce

Jeho dílna je malá a útulná. Na policích jsou hotové nebo jen částečně vyřezané figurky, zvířata a palmy. Na skříni čeká na opravu několik domečků z historického betléma a o kus dál je dřevěná postava horníka, která přišla o ruku a potřebuje vyřezat novou. „Ježíšek a ženské tvářičky, to je pro mne nejhorší,“ usmívá se pan Chvalník. Lidoví tvůrci si prý často nechávali ježíška vyřezat od profesionálních řezbářů nebo si kupovali voskové Jezule, které potom pokládali do jesliček.

Betlémy Jána Chvalníka jsou oceňované nejen v Čechách, ale i v zahraničí

Ján Chválník má práce stále dost. Čím je starší, tím víc ho baví opravovat staré betlémy, vyřezávání nových je totiž náročné a ruce už neslouží tak dobře, jako před třiceti lety. Dlátem právě opracovává malý lipový špalík, ze kterého bude ovečka. Podobných figurek prý musí udělat ještě hodně. Plánuje totiž vyřezat betlémy pro všechna svoje vnoučata.

Je nutné rozestavit postavičky v betlému podle nějakých pravidel? Proč některé figurky vypadají jako Jan Chvalník? A kolik betlémů musí ještě vyřezat? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.

Spustit audio