Bezděz - severočeské nádraží ve středních Čechách

20. červen 2019

Bezděz je poslední nádraží ve Středočeském kraji na trati z Mladé Boleslavi do České Lípy. Leží dva kilometry od obce Bezděz. Jenže zatímco obec Bezděz je součástí Libereckého kraje, nádraží je už v kraji Středočeském. Hranice katastru je hranice historická.

V minulosti místní obyvatele rozdělovala a komplikovala jim život. Za okupace vedla hranice protektorátu a zabraných Sudet na severně od Prahy po dnešní hranici Středočeského kraje. Do obce a hradu Bösig se muselo hraniční kontrolou.

S katastrálními hranicemi je to tu složitější dodnes. Zatímco hranice kraje je až za areálem nádraží, přímo pod nádražím probíhá hranice katastru. Zatímco kolejiště je v Březovicích, nádražní budova je v Bělé pod Bezdězem. Bělá pod Bezdězem tak má vlastně dvě nádraží, jedno ovšem bez kolejí. Mimochodem, Bělá pod Bezdězem má navíc dvě oddělená území. Tři katastrální území Bělou, Vrchbělou a Březinku oddělují od Bezdědic samostatné Březovice.

Místní si ovšem z hranic mnoho nedělají, protože nádraží moc nepoužívají. Od nádraží do Bezdězu je to dva kilometry do kopce. Místní tak používají spíš autobusy a nádraží slouží spíš turistům, kteří chtějí vystoupat na hrad.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.