Bitva o Všenory - místní zapojují veřejné mínění

10. říjen 2019

Už několik měsíců probíhá tichý boj o podobu trati z pražského Smíchova do Berouna. Podle původních plánů na revitalizaci trati mělo být několik budov ze třicátých let minulého století nahrazeno novostavbami. V Srbsku, Černošicích a Všenorech se proti tomu místní rázně postavili.

Iniciativa Zastávky Černošice, Všenory, Srbsko nyní ohlásila, že ve Všenorech se proti bourání postavila nadpoloviční většina dospělých obyvatel obce a 96 procent oslovených. Místní argumentují tím, že původní budovy všenorské zastávky bourat není třeba, protože v kolejišti se nemá nic měnit.

Správa železniční dopravní cesty se návrhy začala zabývat a podle prozatímních výsledků má zastávka ve Všenorech velkou šanci zůstat v původní podobě. Stále ale ještě není definitivně rozhodnuto.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.