Bobkový list je učiněný zázrak a nepatří jenom do polévky. Má totiž léčivé účinky

Vavřín, chcete-li bobkový list, se v české kuchyni používá už stovky let a dodnes je nezastupitelný. Přidává se čerstvý nebo sušený do polévek, omáček, k pečeným i dušeným masům.

Nejen, že jídlům dodává specifickou chuť a vůni, ale jeho používání má také velmi dobrý vliv na naše zdraví. Snižuje hladinu cukru v krvi, čistí játra, mírní otoky, pomáhá při nechutenství a podporuje trávení.

Můžete z něj také uvařit čaj proti kašli nebo ho vylouhovat v teplém oleji a mazat s ním bolavé klouby. Bobkový list je zkrátka další z dlouhé řady bylinek, bez kterých se naše babičky neobešly. A my jsme na ni naštěstí nezapomněli.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.