Bolesti očí mohou signalizovat závažnější zdravotní problém. Nejčastěji se ale jedná o namožený nitrooční sval

30. květen 2018
kontaktní čočka

Bolesti očí jistě zažil každý, kdo intenzivně pracuje s počítačem nebo oči namáhá jiným způsobem. Oční prohlídka může odhalit závažnější onemocnění, ale někdy k vyřešení problému stačí, abychom o oči lépe pečovali.

Souvisí bolest očí s očním onemocněním?

Paradoxem je, že bolest očí je symptom, kterým naše tělo signalizuje, že v těle něco není v pořádku a ne vždy je problém v očích samotných. Proto pokud máme bolesti déle než dva dny, měli bychom navštívit svého praktického lékaře. Těch příčin je mnoho. Tou nejbanálnější příčinou je refrakční porucha. Tím, jak naše čočka stárne a nemá takovou pružnost, není schopná dokonalé akomodace a v důsledku máme zhoršení ostrosti vidění. Tělo to reguluje tím, že nitrooční sval způsobující korekci čočky je extrémně namáhán. To se projevuje jako každá svalová bolest, protože oko ostří ve své podstatě právě nitrooční sval.

Kde vlastně začít? U lékaře praktického nebo očního?

Často oční lékaři požadují doporučení od lékaře praktického, protože oční bolest skutečně nemusí souviset pouze s očním problémem. Oční lékař ale vyloučí refrakční poruchu – tedy krátkozrakost nebo dalekozrakost. Výhodou je, že oční lékař při prohlídce nahlédne do očního pozadí, kde se zrcadlí mnoho dalších nemocí, které je možné takto včas diagnostikovat. Na očním pozadí je možné například včas objevit latentní diabetes, změnou tvaru očních cév na pozadí oka se může zjistit i hypertenze. Pokud oční lékař nenajde žádnou primární oční nemoc, odešle pacienta zpět za praktickým lékařem, který vypracuje strategii dalších vyšetření, které s oční bolestí souvisí.

MUDr. Petr Grenar

Jak můžeme očím pomoci a jak nejlépe o ně pečovat?

Doporučuji především dobrou oční hygienu. To znamená, že si naše pracoviště a naše bydliště upravíme tak, abychom měli dobré osvětlení a minimální prašnost. Také je vhodné zajistit, aby v místě, kde namáháme oči, nebyl hluk, který nás může unavovat. Zkrátka abychom se v prostředí, ve kterém pracujeme, cítili dobře. Je nutné na naši práci především dobře vidět. S tím souvisí i omezení činnosti, která oči zbytečně unavuje – především práce na počítači, sledování televize, hraní různých počítačových her. Nesmíme zapomínat ani na omezení pohledů do mobilních telefonů – především hraní počítačových her ve verzích pro tzv. chytré telefony. Obrazovka mobilu je velmi jasná, oči tím namáhá a přispívá k očním bolestem. A s nadcházejícím létem připomínám, že důležitá ochrana očí jsou kvalitní tmavé sluneční brýle. Sluneční jas je velmi intenzivní a sám o sobě způsobuje únavu očí a jejich bolesti.

Přečtěte si medailonek praktického lékaře Petra Grenara z Uhlířských Janovic!