Borůvky, kapradí, broučci nebo lesní zvěř. Kateřinu Kapustovou k výběru motivů na povlečení inspiruje milovaná příroda

20. listopad 2023, aktualizováno

Maminka dvou malých dětí je hlavou a srdcem tři roky fungujícího projektu, který nazvala Lesen. V mladoboleslavské Šicí dílně Fokus MB, sociální firmě, kde na vysoké profesionální úrovni pracují lidé se zdravotním znevýhodněním, nechává šít autorské povlečení s přírodními motivy.

Katka od dětství přírodu milovala a teď přenesla lesní a luční prvky na bavlněné povlečení. Motivy, které ho zdobí, navrhují české a slovenské výtvarnice. Některé motivy si na kvalitní látky, potiskované v České republice a vhodné i pro nejmenší, Kateřina navrhla sama.

Aby nic nepřišlo nazmar, zbytkový materiál značka Lesen používá k výrobě látkových gumiček do vlasů, voskovaných ubrousků, sloužících místo potravinových fólií nebo taštiček na drobnosti. A když ještě něco zbude, Katka to odnese k dceři do školky, kde ze zbytečků látek tvoří.

Povlečení s přírodními motivy

„Od mala jsem utíkala do přírody,“ vypráví Katka. „I jako dospělá si stále nosím její kousky domů – větvičky, kytky, oblázky, jehličí, byliny... Došlo mi, že mi přináší blažený pocit, když se prvky z našeho lesa obklopuji i tam. A tak jsem chtěla jít ještě dál, mít přírodu stále u sebe. Ideálně s ní i usínat. Od té doby, co sama s těmito motivy pracuji, vnímám jejich krásu a křehkost ještě hlouběji, když na ně pak narazím venku. Jako byste potkali starého přítele. A na základě takového vztahu mám pak i mnohem větší zájem udržovat je naživu. Přatele ochraňovat.“

A jak vznikl název jejího projektu? „Když se slova LES a SEN spojí dohromady, je z toto LESEN – můj z lesa sen.“

Velký dík Katka Kapustová posílá nejen šikovným švadlenám do Mladé Boleslavi, ale také manželovi, babičkám, prostě celé rodině, bez jejíž pomoci by svou práci nemohla dělat. A vzkazuje, že pokud byste byli zvědaví, který motiv na povlečení je nejoblíbenější, jsou to borůvky. A že v mladoboleslavské Šicí dílně Fokus MB teď testují látku na prostěradla, která plánují začít šít. A taky utěrky nebo ubrusy.

Spustit audio