Být řezbářem může být i o život. Oldřichu Unarovi skončilo dláto v hrudníku
Chtěli byste začít vyřezávat něco ze dřeva, figurky nebo celé betlémy? K talentu je třeba nejen chtít, ale být i opatrný, protože pracujete s ostrými řeznými nástroji.
Usměvavý bývalý lesák Oldřich Unar z Poteče u Valašských Klobouk i ve svých 77 letech vyřezává nádherné betlémy. Při práci se jednou dlátem bodnul tak hluboko do hrudi, že musel na operačním sále vysvětlovat, jak se to stalo a jestli někoho náhodou nekryje, třeba rozzuřenou manželku.
„Jednou mi sklouzlo dláto, tak jsem to zkoušel zalepit, to nešlo, tak jsem si tam dal kolíček na prádlo a šel na pohotovost,“ vypráví Oldřich Unar svou zkušenost s ostrým dlátem, které si nedopatřením zabodnul téměř až do plíce, když vyřezával figurku směrem proti sobě.
V nemocnici ve Zlíně se nejprve ptali, kde je ten pobodaný, ale pak, když zjistili, že je to řezbář, připustili, že si zranění mohl způsobit sám a že tak nikoho nekryje. Po ošetření a zjištění, že nemá probodnutou plíci, řezbáře druhý den pustili domů. Na své zranění však vzpomíná s úsměvem.
Od té doby nosí při práci na krku zavěšenou placku z hrubé kůže, kdyby mu dláto znovu ujelo. Jeho díla jsou ve zlínském i frýdecko-místeckém muzeu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...