Čarodějnice v ohrožení. Kraj zakázal kvůli suchu rozdělávat oheň na rizikových místech

Sobotní dohašování požáru v lese u Libčic nad Vltavou

Desítky požárů v lesích, u tratí nebo na polích likvidují v těchto dnech středočeští hasiči. Důvodem je suché a slunečné počasí. Kraj vydal zákaz rozdělávání ohňů. 

Zákaz platí od soboty do odvolání, týká se například lesů, luk nebo stohů sena. 

Středočeští hasiči v úterý na twitteru uvedli, že zatím není možné povolit ani tradiční pálení čarodějnic. O nebezpečí vzniku požárů informoval kraj na úřední desce, zákaz rozdělávání ohňů vychází z platného nařízení z roku 2017.

Na rizikových místech, kde by se mohl oheň snadno rozhořet a rozšířit, je kromě samotného rozdělávání ohňů zakázáno například také kouření, používání pyrotechniky, jízda parní lokomotivy nebo vypouštění takzvaných lampionů štěstí. Obdobný zákaz platí také v Praze.

"V současné chvíli není možné ohlásit pálení látek přírodního charakteru a HZS Středočeského kraje plošně nepovoluje pálení. Vše záleží na tom, zda ČHMU odvolá vydané výstrahy a na charakteru počasí. O vývoji situace budeme informovat," uvedli středočeští hasiči na twitteru.

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před zvýšeným nebezpečím požáru už před Velikonocemi. Později riziko nebezpečí kvůli silnému větru ještě zvýšil. 

Spustit audio
autor: Redakce stanice Region-střední Čechy|zdroj: ČTK