Čáslav - dvě nádraží hned vedle sebe

19. prosinec 2019

Dvě nádraží desítky metrů vedle sebe. Tuto zajímavost najdete v Čáslavi. Mají tu velké nádraží a místní nádraží. Velké nádraží vzniklo v roce 1869 na trati z Kolína do Golčova Jeníkova. Místní nádraží vyrostlo vedle něj o 12 let později.

Místní trať do Třemošnice postavila jiná společnost a o nádraží se nechtěla dělit, a tak si postavila svoje. Místní nádraží se přitom stalo důležitým uzlem regionálních tratí. Kromě kolejí do Třemošnice a do Vrdů jezdily vlaky na dnes už zrušené trati do Močovic a stále odsud vede vlečka do areálu vojenského letiště.

Do budoucna se ovšem může stát, že čáslavští o tuto specialitu přijdou. Při uvažované rekonstrukci by se všechny tratě přivedly na jedno místo.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.