Části Středočechů zdraží vodné a stočné ze 115 na 140 Kč

26. listopad 2022

Části Středočechů včetně obyvatel Kladna zdraží od příštího roku vodné a stočné ze 115 Kč na 140 Kč včetně DPH za metr krychlový. Rozhodlo o tom ve čtvrtek představenstvo společnosti Vodárny Kladno – Mělník (VKM). Hlavním důvodem navýšení je výrazné zdražení energií, řekla dnes ČTK mluvčí VKM Lenka Kozlová.

Vodárny Kladno - Mělník jsou vlastníkem vodohospodářské infrastruktury, zajišťují zásobování 260.000 lidí pitnou vodou a kanalizaci pro více než 170.000 Středočechů.

Schválená cena je nižší oproti původnímu návrhu VKM, který činil 148 korun za metr krychlový včetně DPH. Primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno) považoval tento růst za neadekvátní a chtěl navýšení maximálně o 13 procent, aby cena byla sociálně únosná. Poté následovala jednání, která pokračovala i v tomto týdnu.

"Výsledkem je společná dohoda všech akcionářů VKM na ceně, která pokryje provozní náklady provozovatele a zajistí průběžnou obnovu naší infrastruktury," uvedl předseda představenstva VKM Radek Větrovec.

Středočeské vodárny dodávají zákazníkům vodu převážně z pramenišť v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. "Cestou k odběratelům musí urazit trasu až 65 km s přečerpáním o více jak 330 výškových metrů. Toto historicky dané rozmístění našeho hlavního zdroje a spotřebišť bohužel způsobuje vysokou energetickou náročnost distribuce pitné vody a tedy, zejména v dnešní době, nadstandardní tlak na cenu v porovnání s ostatními vodárnami," vysvětlil ředitel VKM Josef Živnůstek.

Cenu také ovlivňuje povaha osídlení regionu, kdy se jedná především o obce, délka potrubí je tedy k poměru fakturované vody výrazně větší než kdyby se jednalo pouze o zásobování větších měst. Velké náklady představuje investice do obnovy vodovodní a kanalizační sítě.

"Její součástí jsou nejen běžné rekonstrukce potrubí a objektů, ale také péče o zajištění vodních zdrojů do budoucna, koncepce čištění odpadních vod ve městě Kladno, či zvýšení akumulační kapacity vodárenské soustavy Kladno – Slaný – Kralupy – Mělník," doplnila místopředsedkyně představenstva společnosti VKM Jana Poláková. Ročně se jedná o náklady v řádu stovek milionů korun.

zdroj: ČTK
Spustit audio