Češi vyrobili stovky látkových vaků pro popálené klokany v Austrálii

21. leden 2020

Z Prahy odletí v úterý do australského Sydney speciální zásilka. Je v ní víc než 600 ušitých vaků, látkových kapsiček a uháčkovaných pelíšků. Ty poslouží jako náhradní domov popáleným mláďatům vačnatců, která v hořící buši přišla o své rodiče.

„Těch kapsiček je tady od úplně nejmenších, které vypadají jako rukavičky pro miminka, až po ty obrovský,“ říká Monika Cholenská, která pracuje v logistické firmě. Za poslední dny se ale z její kanceláře stal sklad textilu. Látkové vaky pro zvířata jí sem poslali lidé z celého Česka. „Dokonce jsem dostala několik balíků ze Slovenska.“

Kapsičky mají semišový vnitřek. „Oni vezmou velký koš, miminka naskládají po jednom do něj, aby ty popáleniny o sebe nedřely, a dají je takhle v tom jednom koši vedle sebe,“ vysvětluje Monika Cholenská.

O pomoc s háčkováním a šitím poprosila Česko Lucie Čadilová, která žije jedenáct let v australském Sydney. Výzvu napsala na sociální sítě. „Z tohohle mého malého příspěvku se vyvolala velice nečekaná akce, kdy já jsem sama měla od první chvilky slzy v očích.“

Pomoct můžete i finančně

Kromě vaků, kapsiček a pelíšků dostane z Česka na pomoc Austrálie také peníze. Jen pražská zoologická zahrada vybrala na veterinární péči téměř deset milionů korun. Podle jejího ředitele Miroslava Bobka je teď finanční pomoc důležitější než ta materiální. „Co já vím, tak pokud jde o různé vaky a další textilie, tak ta potřeba už je naplněna na dlouhou dobu dopředu, takže teď už je asi zbytečné tohle dělat.“

Vaky pro malé klokany a další vačnatce ale podle Lucie Čadilové v Austrálii uplatnění najdou. „Stále vlastně tady jsou zprávy od těch menších zvířecích nemocnic a záchranných stanic, které stále věci potřebujou a potřebujou je nutně.“

Lidé by podle ní zatím nové kapsičky pro mláďata šít neměli. Až australské organizace dají vědět, že mají vaků nedostatek, poprosí potom Lucie Čadilová zlaté české ručičky znovu.

autoři: Marie Veselá , jp
Spustit audio