Česko čeká částečné zatmění Slunce, první po šesti letech. V Ondřejově nebo Žebráku hvězdárny nabízí společné pozorování

10. červen 2021

Dnes bude částečné zatmění Slunce. Půjde o nejvýše položené sluneční zatmění viditelné z území Česka a Slovenska do roku 2179. Úkaz začne po 11.35 středoevropského času a skončí kolem 13.40. Kolem poledne bude ve výšce více než 60 stupňů nad obzorem. Při pozorování jevu je nutné chránit zrak speciálním filtrem. Událost je prvním částečným zatměním Slunce viditelným v Česku po šesti letech. Řada hvězdáren a spolků pořádá společná pozorování.

Maximum jevu nastane zhruba ve 12.39, kdy Měsíc zakryje zhruba pětinu slunečního disku, uvedl v tiskové zprávě místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan. Na různých místech Česka se bude nástup různých fází lišit o několik minut.

V Praze podle Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy začne úkaz v 11.42 a maximum bude ve 12.38, kdy dojde k sedmnáctiprocentnímu zákrytu Slunce. Nad Ostravou se Měsíc do Slunce „zakousne“ v 11.54 a největší zákryt nastane ve 12.46 - 15 procent.

Společná pozorování jevu dnes pořádá řada hvězdáren a planetárií v Česku. V Praze mohou lidé vyrazit do Štefánikovy hvězdárny i hvězdárny v Ďáblicích. Pozorování budou i na hvězdárnách v Ondřejově, Žebráku, Brně, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Valašském Meziříčí a Ždánicích na Hodonínsku či v ostravském planetáriu.

Zatmění Slunce nastane, když se Měsíc v novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. Pokud Měsíc zakryje celé Slunce, jde o úplné zatmění. Pokud je Měsíc v době zatmění na své výstředné dráze dále od Země, je úhlově menší a Slunce nezakryje po celé ploše. Pak jde o takzvané prstencové zatmění Slunce.

Obě zatmění jsou pozorovatelná jen v úzkém pásu na Zemi, kudy se rychle pohybuje měsíční stín. Na velké ploše mimo pás je zatmění možné spatřit jako částečné a zakrytí Slunce se zvětšuje podle toho, jak blízko se území nachází od pásu úplného nebo prstencového zatmění.

Pás prstencového zatmění se tentokrát potáhne od Kanady přes Grónsko až do části severovýchodní Sibiře, bude vidět i ze Severního pólu. Částečné zatmění spatří lidé z velké části Evropy, Severní Ameriky, severozápadní části Atlantiku a severní poloviny Asie.

Při pozorování je nezbytná ochrana zraku. „Nezakrytá část Slunce bude stále dost intenzivním zdrojem světla a bez použití vhodných pomůcek může při přímém pozorování hrozit trvalé poškození zraku,“ zdůraznil Suchan.

Lidé by podle něj měli nasadit speciální brýle pro pozorování zatmění, folii Baader AstroSolar, či svářečský filtr stupně 13 a výše. „Můžete pozorovat i malým dalekohledem, ale pak je nutné použít před objektiv náležitý filtr, nikdy se nedívejte na Slunce do dalekohledu přímo,“ uvedl Suchan.

Čtvrteční zatmění odstartuje sérii sedmi částečných zatmění pozorovatelných z Česka do roku 2030. Další se odehrají v letech 2022, 2025, 2026, 2027, 2029 a 2030.

zdroj: ČTK
Spustit audio