Cesmína: v anglosaských zemích symbol Vánoc, u nás ochranitelka před čarodějnicemi

21. prosinec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cesmína je v některých zemích symbolem Vánoc

Zelené trnité listy a červené bobulky. To je cesmína, jejíž větvičky jsou v některých zemích jedním ze symbolů Vánoc. U nás se cesmína pěstovala už před mnoha a mnoha lety. Keř, vysazený před domem, měl důležitý úkol: chránit obydlí před čarodějnicemi. Jak cesmínu pěstovat? Poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

 

 

 

 

 „Cesmíny, keře nebo menší stromy, jsou obvyklé spíš na britských ostrovech, ale i v teplejších oblastech Francie, v Německu; pohanské zvyky předků z oblastí za kanálem La Manche jsou těm západoevropským blízké. Rod cesmína zahrnuje více druhů. Některé jsou k mrazům citlivější, z jiných je i užitek. U nás se pěstuje cesmína ostrolistá, čaj maté se dělá z cesmíny paraguayské.

Opadavá cesmína je v zimě obsypaná plody

Cesmína vyžaduje teplé místo, chráněné především proti zimnímu slunci, nejlépe v polostínu. Půda by neměla být vysýchavá a při výsadbě bychom ji měli obohatit rašelinou. V zimě je vhodné keř překrýt chvojím nebo listím, protože v mrazivých zimách může namrznout. Množí se ze semen, ale spíše z řízků. Pak je jisté, jestli budeme mít samce nebo samici. Pěstované cesmíny jsou stálezelené, samičí rostliny bývají v zimě (v případě dobrého opylení) obalené červenými plody.

Cesmína byla oblíbená už v dobách starověkého Říma. V období našich Vánoc (zimního slunovratu) se tam slavily saturnálie. A cesmína se posílala přátelům. Pokud někdo větvičku nedostal, nejspíše upadl v nemilost, mohl počítat s problémy. Z listů cesmíny se i věštilo. A podobně jako my posíláme po vodní hladině skořápky z vlašských ořechů, dříve (a více na západ) se dávaly svíčičky i na velké listy cesmíny.

Keře cesmíny v minulosti chránily příbytky před čarodějnicemi

V minulosti v tuhých zimách v našich krajích namrzaly i ty nejodolnější druhy. Přesto se cesmína pěstovala. Chránila totiž obydlí před čarodějnicemi. A tak se z ní sázely živé ploty, vyráběly domovní prahy nebo se keř cesmíny vysadil přímo ke vchodu do domu.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?