Cesta bolestných kamenů nedaleko Písku nabízí naději. Je moderní obdobou křížové cesty

4. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kámen s nápisem závist

Slyšeli jste někdy termín noir nebo také dark turistika? Jde o vycházky a výlety na místa, která jsou nějak spojená s lidským utrpením. Vyznavači tohoto pro mnohé asi bizarního pojetí turistiky si oblíbili jako jeden z cílů tak zvanou Cestu bolestných kamenů v kopcích na okraji jihočeského Písku. Jde o místo, které může oslovit každého a není vůbec tak temné, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Podle Pavla Sekyrky, ředitele písecké Obchodní akademie, který stál u zrodu stezky, jde vlastně o netradiční křížovou cestu. „Protože křížové cesty už všude možně jsou, tak jsem si řekl, že ta písecká by mohla být taková univerzální, pro všechny,“ vysvětluje. Proto vznikla trasa, kterou místo křížů a kapliček lemují kameny s nápisy jako Zrada, Deprese, Ztráta víry nebo Opuštěnost.

„Oslovil jsem tenkrát studenty a řekl jim, ať mi sepíšou, co je nejvíc tíží,“ přibližuje Pavel Sekyrka okamžik, kdy se v roce 2012 začala rodit koncepce stezky. „Zároveň jsem od mého přítele, někdejšího píseckého faráře věděl, že v Německu tradiční křížové cesty končí symbolem Vzkříšení, a tak jsme i my cestu po bolestech dnešního světa zakončili patnáctou zastávkou, nazvanou Naděje,“ popisuje vyústění cesty.

Cestu lemují kameny s nápisy jako Zrada, Deprese, Ztráta víry nebo Opuštěnost

Cesta bolestných kamenů začíná v na kraji města Písku na parkovišti v ulici U Vodáka. Najdete tam informační panel a několik desítek metrů od něj první zastavení, pojmenované Nedostatek lásky.

Stezka pak končí Nadějí na svahu kopce, nazvaném Vyhlídka píseckých lesníků. Celá trasa vede po asfaltové cestě, k poslednímu zastavení je třeba vyjít do kopce po lesní pěšině, místy kamenité. Celková délka cesty je dva kilometry.

autor: Filip Černý
Spustit audio