Chcete hada? Pořiďte si atraktivní korálovku. Ale pozor, je to na dlouho

3. září 2020

Korálovka je nejedovatý had rodu užovkovitých. Pochází ze střední Ameriky. Latinské jméno Lampropeltis znamená „světlem oděná“, což odkazuje na nádheru těchto hadů. Korálovky jsou hodně barevné a jejich proužky připomínají korálky na niti. Podle chovatele hadů Tomáše Mazucha je starost o tyto hady jednodušší, než chov akvarijních rybiček.

Ale pozor, korálovka se může se dožít okolo dvaceti až třiceti let! Jsou dokonce hadi, kteří se dožijí čtyřiceti až padesáti let. Může to být starost na celý lidský život. Přitom děti péče o hady většinou omrzí po půl roce. I na to je třeba myslet. Had není hračka, která by se mohla vyhodit.

Vyndejte občas korálovku z terária

Korálovka je sice škrtič, ale tzv. pochovat si ji můžete. Vyndávat pravidelně tohoto hada z terária a být s ním v kontaktu je podle chovatele Mazucha žádoucí. Had si na to zvykne a nebude pak při manipulaci ve stresu.

Výběr korálovek je nepřeberný. Můžete vybírat z mnoha barevných variant i délek, od osmdesáti centimetrů délky až do metru a půl. „Shání se nejlépe přes internet. Najděte si chovatele na webových stránkách nebo na sociálních sítích. Domluvte se s ním a nechte si poradit s vybavením terária. To je důležité,“ říká Tomáš Mazuch.

Moderátorka Jitka Slezáková s korálovkou

Vybavení terária pro korálovku

Základem obydlí pro korálovku je skleněné terárium, které musí být dobře utěsněné, aby had neunikl. Dvířka volte raději zepředu, aby vás zvířata dobře viděla a nelekla se. Nesmí chybět miska na vodu, aby se had mohl kdykoliv napít. Důležitý je úkryt, aby se zvíře cítilo bezpečně. Dále pak vhodný substrát a zdroj tepla, které hadi pocházející z tropů potřebují. Můžete použít žárovku nebo topný kámen.

Záměna korálovky s korálovcem může skončit fatálně.

Korálovka a korálovec jsou hadi, kteří se vyskytují hlavně ve Střední a Jižní Americe. Zbarvením jsou si velmi podobní. Obrovský rozdíl je v tom, že korálovka je nejedovatá, ovšem korálovec je pro člověka smrtelně jedovatý.

Spustit audio