Chcete mít zdravé zuby? Samotným kartáčkem zvládnete jen půlku práce

Objevíte občas při čištění zubů krev ve vyplivnutém zbytku pasty? Spousta lidí se tím nijak zvlášť neznepokojuje, což je ovšem špatně. Může jít o signalizaci zásadních dentálních potíží. Proč byste si měli zajít na kontrolu?

Krvácení dásní v žádném případě není normální a vždycky bychom měli při jeho výskytu zpozornět. Ve většině případů je totiž projevem probíhajícího zánětu v těle a je potřeba ho co nejdřív řešit.

Ke krvácení dásní může samozřejmě občas dojít při poranění novým zubním kartáčkem s tvrdšími štětinami nebo při kousnutí do něčeho tvrdého. Toho jsme si ale většinou dobře vědomi.

Zda v našich dásních skutečně probíhá zánět, lze ideálně určit při čistění mezizubních prostor. „Pokud začnou dásně krvácet při použití mezizubního kartáčku, je jasné, že je v nich zánět,“ říká dentální hygienistka ze Zubního centra Ořechovka Tereza Svobodová.

Čtěte také

Ideální je při problémech s krvácením dásní zajít na dentální hygienu. Odborník dokáže zjistit, zda je příčinou skutečně zánět, a také doporučí ideální velikost mezizubního kartáčku, aby byl prostor mezi zuby vyčištěn dostatečně, ale zároveň šetrně.

Kartáček a zubní pasta

Zánět se ale může projevit i jinak. „Dásně mohou být zarudlé, nateklé a v některých případech i nepříjemně bolestivé. Problém může signalizovat i zápach z úst, který bývá často také projevem začínající paradontitidy," upozorňuje Tereza Svobodová.

Problémy se zubním plakem

Zánět dásní způsobují bakterie, jde tedy o infekční onemocnění. Hned po vyčištění zubů se na nich znovu začne tvořit zubní plak. Pokud je na zubech několik hodin, není to problém. Ale když ho tam necháme příliš dlouho, začnou se ve starém plaku tvořit bakterie, které nám pak mohou způsobit problém.

Potraviny a nápoje ovlivňují spíše kazivost zubů a jejich vzhled. Například čaj, káva nebo červené víno zanechávají na zubech nevzhledné tmavé skvrny. Jde ale především o estetickou záležitost, ze zdravotního hlediska problém nepředstavují.

Čtěte také

Čisté zuby jsou podstatou prevence. „Plak se netvoří jen zepředu a vzadu na zubech, ale tvoří se kolem celého zubu. Takže pokud nepoužíváme mezizubní pomůcky, vyčistíme si chrup vždycky jen z půlky,“ dodává Tereza Svobodová.

Nezáleží přitom tolik na kvantitě jako na kvalitě. „Když si budeme zuby čistit jednou denně, ale pořádně, budeme je mít čistší, než když si je budeme čistit pětkrát za den, ale špatně,“ doplňuje dentální hygienistka.

Zánět dásní se léčí pečlivou hygienou. Abychom se zbavili problému, musíme odstranit příčinu. „Existují i pasty, které jsou určeny na záněty dásní, ale není nutné je používat. Pomáhají pouze zmírnit krvácení a obsahují i jisté dezinfekční látky, které napomáhají zánět léčit. Ale příčinu jako takovou neodstraní,“ uzavírá Tereza Svobodová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.