Chcete mít zdravou štítnou žlázu? Myslete především na dostatek jódu v potravě

18. březen 2020

Potíže způsobené špatnou funkčností štítné žlázy jsou nějakou dobu latentní a nepůsobí větší problémy. Často se v počátku jedná pouze o vleklou únavu nebo rychlé změny váhy. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy ale může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu. Pro zdravou funkci štítné žlázy je potřeba především dostatek jódu v postavě.  Radí MUDr. Petr Grenar.

Štítná žláza ovlivňuje celé tělo od narození až do smrti. Hormon tyroxin, který štítná žláza vytváří, výrazně ovlivňuje vývoj centrální nervové soustavy. A pokud ho při nízké funkci není dostatek, nervová soustava se u dítěte nerozvine tak jak má. Štítná žláza ale může způsobit velké komplikace i dospělým. Je to totiž nezastupitelný orgán v našem hormonálním systému.

Všeobecně je rozšířený názor, že když má někdo štítnou žlázu nemocnou, má jí viditelně zvětšenou. Těchto případů ale není tolik, jako skutečných onemocnění štítné žlázy. Viditelná struma, tedy charakteristické zduření, kterému se lidově říká „vole“, totiž patří až mezi konečná stadia onemocnění. Problémy štítné žlázy v primárním stadiu probíhají velmi latentně. Nemocný zpočátku může pociťovat pouze zvýšenou únavu nebo naopak hyperaktivitu, a často se na možné souvislosti se štítnou žlázou ani nepomyslí.

Počáteční onemocnění štítné žlázy nezanedbejte

Mezi první signály špatné funkčnosti štítné žlázy patří nejen zvýšená únava nebo naopak hyperaktivita, ale mimo jiné také rychlé změny váhy. Pokud rychle přiberete, aniž byste se přejídali, nebo naopak rychle hubnete, je vždy potřeba pomyslet i na možné onemocnění štítné žlázy. V tomto případě je na místě neprodleně navštívit svého praktického lékaře.

Vyšetření štítné žlázy se skládá z odběru krve, která se dále odešle na testy zaměřené na funkčnost štítné žlázy, případně se může přidat i ultrazvukové vyšetření. Počáteční onemocnění štítné žlázy nezanedbejte. Může způsobit velmi vážné komplikace, které se pak obtížně léčí.

Potíže způsobené špatnou funkčností štítné žlázy jsou totiž nějakou dobu latentní a nepůsobí větší problémy. Při pokračujícím onemocnění jsou ale následně postižené i další orgány, především centrální nervový systém nebo systém kardiovaskulární. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy, které je příčinou potíží, pak může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu. Když se onemocnění štítné žlázy naopak odhalí zavčas, léčba je jednoduší.

Hladina hormonu tyroxin udává charakter onemocnění

Onemocnění štítné žlázy se projevuje především její sníženou nebo zvýšenou funkcí. Tyto výkyvy nevznikají ze dne na den. Způsobují je různá zánětlivá onemocnění v organismu, případně i autoimunní procesy v oblasti celého organismu, která postihují i štítnou žlázu. Ale disfunkci štítné žlázy mohou způsobit i některé léky, které dlouhodobě užíváme.

Hlavní příčina špatné funkce štítné žlázy ale nejčastěji bývá nízká hladina jódu v potravě. Jód je totiž základní kámen pro tvorbu hormonu tyroxin, který štítná žlázy produkuje a jeho vyšší či nižší hladina rozhoduje o snížené nebo zvýšené funkci štítné žlázy. A pokud je malá nabídka jódu v potravě, tyroxin se nemůže tvořit v dostatečném množství a může způsobit výrazné onemocnění štítné žlázy.

Spustit audio