Chovatel koi kaprů: Ryba je živý tvor a každý živý tvor si zaslouží péči a lásku

20. květen 2022

Libor Hrubý z Dobřan se chovem japonských okrasných ryb zabývá už 15 let. Tento koníček sdílí se svou manželkou a dovedl je až k založení firmy zaměřené na zahradní jezírka a koi kapry.

„Máme ryby šupinaté, ty se v Japonsku nazývají wagoi, a lysé, doitsu. Ty, které tady plavou, jsou originální koi kapři z Japonska. V dnešní době existuje nepřeberné množství variet, to se ani nedá vyjmenovat,“ předvádí s chovatelskou pýchou své barevné rybí mazlíčky Libor Hrubý.

Ryby má pojmenované a v mezích možností se s nimi opravdu mazlí. Například při koupání v jezírku: „Koupání s koi je pro nás něco úžasného a myslím, že i ryby si to užívají, plavat nás skoro nenechají. Naše jezírko je ale primárně podřízené chovu koi kaprů, aby v něm měli komfortní prostředí, dostatek pohybu a vzduchování a volnosti plavat.“

Důležitá je kvalita vody a hodnota pH

Manželé Hrubých vždy nejméně jednou týdně kontrolují pH a čistotu vody. V současné době jezírko znečišťují pyly, jindy třeba písek donesený větrem ze Sahary. Je dobré průběžně a přiměřeně odstraňovat tyto i další napadané nečistoty. Ve vodě by neměly být látky podporující růst řas, jako dusitany, dusičnany a fosfáty. Hodnota pH by se měla pohybovat ideálně v rozmezí 6,5 až 8, správně fungující filtrace je nezbytná.

Kvalitu vody ovlivňuje také výběr krmiva pro ryby, na což podle chovatele mnozí zapomínají: „Měli bychom se snažit krmit ryby takovým krmením, které dokážou strávit alespoň na 85 až 90 %. Musíme si uvědomit, že ryba nemá žaludek, má pouze střeva. Lehce stravitelné krmivo prospívá rybám i vodě.“

Jezírko a koi kapři

Člověk má respektovat pravidla přírody

„Jezírko je živý organismus a žije si vlastním životem. Měli bychom je vnímat jako součást našeho života, našeho prostředí, a měli bychom se naučit s ním komunikovat. Pochopit, co jezírko potřebuje a chce. Když na to jdeme nějakou násilnou cestou, jezírko se brání,“ připomíná pan Libor.

Jednou z přirozených věcí, kterým se člověk musí podřídit, je skutečnost, že ryby a okrasné vodní rostliny nebývají přáteli. „Je součástí života ryb, že oždibují kořínky rostlin,“ upozorňuje Libor Hrubý, „narušují tím celý jejich systém. Někdy ryby dokážou rostliny úplně zlikvidovat, s tím musíme počítat.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.