Chystáte se zdobit vajíčka? U zdobení kraslic si skvěle odpočinete

28. březen 2023

Monika Schiszmanová z Heřmaniček u Sedlčan tráví večery zdobením kraslic. Vyzkoušela snad všechny možné techniky. Lidová tvorba a kraslice ji okouzlily už v dětství. Od té doby jich nazdobila desítky tisíc.

Kolem zdí v obývacím pokoji jsou vyrovnaná plata vyfouknutých vajec, která čekají až je Monika Schiszmanová vezme do ruky. Při zdobení kraslic ráda experimentuje a zkouší nejen lidové techniky, ale také moderní postupy. Zdobit umí voskem, slámou, drátováním, batikou, jezerní sítinou, ale také vrtačkou.

Lidové tvorbě se začala věnovat už v dětství. Začátky ale prý nebyly lehké. „Teď když na ně vzpomínám, tak vzpomínám s úsměvem a obdivuji maminku, že to vydržela, protože mi dala k dispozici sporák. Na plotýnce jsem si ve víčku od šťávy rozehřívala jednotlivé voskovky a dokážete si představit, jak ten sporák vypadal po chvilce malování,“ směje se Monika. Dnes vosk rozehřívá nad kahanem na malém kolotoči, který pro ni vyrobil její bratr.

Do Velikonoc chce Monika Schiszmanová stihnout ještě hodně práce

Náročnější technikou jsou vrtaná vajíčka, na kterých Monika vytváří pomocí vrtačky jemné vzory ve stylu krajky madeiry. Vzor si nejdříve promyslí a pečlivě vyměří, jednou vyvrtaný otvor se už nedá opravit. Na první pokusy padlo hodně vyfouknutých vajíček, i dnes se stane, že při protahování ozdobné pentle křehká skořápka nevydrží a praskne.

V současné době Monika Schiszmanová pořádá kurzy zdobení kraslic a často spolupracuje například s Muzeem Příbram. Letos bude ukazovat některé techniky i ve skanzenu Vysoký Chlumec. Přesto, že se až do Velikonoc nezastaví, říká, že zdobení kraslic je pro ni velký relax, kdy zapomíná, jak čas rychle utíká.

Malý kolotoč slouží k rozehřívání vosku na zdobení kraslic
Spustit audio