Co dělat, když se pes neudrží na vodě? Pořiďte mu vestu

13. červenec 2019

V tropických letních dnech je dobré domácí mazlíky osvěžit. Někteří psi milují večerní procházky k rybníku, kde pak vesele skáčou do vody pro aportky. Ale jsou psi, pro které může být voda nebezpečná. Například někteří buldoci by se mohli dokonce utopit. Přitom ale vodu milují. Jak jim tedy pomoct?

Svou úsměvnou zkušenost líčí veterinární lékařka Lída Růžková: „Máme ve veterinární péči francouzského buldočka Huga. Zažila jsem s ním plavecký výcvik. Plaval stylem kámen a pomalinku se potápěl, přitom vodu miluje. Majitelé mu tedy pořídili krásnou červenou záchrannou vestu jako z Pobřežní hlídky. Jezdil pak s nimi na surfovém prkně, skákal z něj do vody, potopil se, ale díky vestě se zase vynořil a byl šťastný.“

Jak osvěžit zvířata v tropických vedrech

Jak osvěžit psa v tropických letních dnech, když se nerad koupe? Veterinářka Ludmila Růžková doporučuje hlavně dostatek chladné vody k pití. Kočky milují vodu proudící, na trhu jsou pro ně různé fontánky. A pokud je vedro extrémní, a je potřeba ochladit celé tělo, namočte ručníky a přikládejte je vašim miláčkům na čenich, temeno hlavy, do mezinoží, podpaží a na bříško.

„A nezapomínejte na králíky, morčata a okrasné ptactvo v klecích. V módě je chov těchto zvířat v panelácích. Ale celodenní pobyt na rozpálených balkónech může být pro tato zvířata tragický,“ varuje veterinářka Růžková.

autor: jsl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.