Co je to Morava?

V Brněnském Paláci šlechtičen – budově Moravského zemského muzea - otevřeli expozici, která se věnuje Moravě – ale z netradičního úhlu.

Snaží se totiž postihnout kulturu Moravy a její vnímání napříč historií a především vyvrátit mýty a klišé a stereotypy, které o Moravě panují.

S kurátorkou Expozice a ředitelkou Etnografického ústavu Moravského zemského muzea zkoumala Moravu ze všech úhlů Markéta Ševčíková, a to stylově za doprovodu Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, který letos slaví neuvěřitelné 70. narozeniny a v podání jeho muzikantů a sólistů zazní ty nejkrásnější písně z Moravy a o Moravě. Poslechněte si v pořadu Foklorní notování.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.