Co o našem zdraví vypovídají ruce

8. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ruka (ilustrační foto)

Prohlédněte si své ruce, možná o vás leccos prozradí. A to nejenom to, jak s nimi pracujeme, jak je zakládáme, držíme, ale i to, jak vypadají. Takový je totiž i stav vašeho těla.

V jakém jsou stavu naše ruce, jak vypadají a jaká je jejich pohyblivost, to všechno je také odrazem našeho zdraví a toho, jak se chováme k vlastnímu tělu.

„Podle rukou se dají poznat určité choroby i to, jak se o ně staráme. Nestačí mít jenom upravené nehty, důležitý je také stav pokožky na rukou, zda je suchá nebo jestli hezky hydratovaná. To všechno prozradí, jak se o ruce staráme. Třeba já, když se podívám na svoji ruku, tak tady už jsou vidět trošku revmatické změny. Je znát, že prsty jsou různě zakřivené, často mají i zvětšené klouby, což je znamením právě revmatismu. V rodině jsme měli zkřivené klouby a ruce všichni a já se s tím snažím něco dělat, buď pod vodou nebo v nějakém rozehřání s nimi cvičím,“ přibližuje doktorka Kateřina Cajthamlová.

Když se nám ruce třesou, může to být známka únavy nebo zhoršení psychického stavu. Pokud se jedná o dlouhodobý problém, může to znamenat i onemocnění štítné žlázy. Otoky polštářků pod palcem a pod malíčkem zase mohou signalizovat problémy s karpálním tunelem. V takovém případě pomůže pravidelné cvičení s míčkem.

Poslechněte si v záznamu pořadu také, jaké další nemoci může signalizovat třes rukou, mravenčení prstů na ruce nebo snížená schopnost úchopu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...