Co říkají v květomluvě májové rostliny?

1. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pomněnka - Nezbývá nám nic než vzpomínání

Květomluva je způsob, jak sdělit své pocity a názory za pomoci květin. Může vyjádřit to, pro co bychom obtížně hledali slova. Rozkvět v Evropě květomluva zaznamenala v 19. století, u nás byla populární v dobách národního obrození. O květomluvě a pěstování některých jarních rostlin jsme hovořili s Ivanem Dvořákem z časopisu Zahrádkář.

Touto dobou na našich zahradách kvetou rostliny, kterými pomocí květomluvy můžete povědět následující:

Pampeliška - Jsi v lásce jako dítě, jsi nerozumná

Pomněnka - Nezbývá nám nic než vzpomínání

Popenec - Byla bys mi dobrou manželkou a hospodyní

Sedmikráska - Přestože se nemůžeme sejít, mám tě stále upřímně rád

Česnek - Jsi mi docela protivný

Modřenec je květina cti a spolehlivosti

Barvínek - Stále se jen krášlíš, naše láska však uvadá

Koniklec - Musíme se rozejít

Magnólie - Neviděl nikdo, když jsem tě líbal?

Třešeň - Věřím, že se mezi námi rodí láska

Třešňový květ - Budeš opětovat moji lásku?

Barvínek, koniklec, magnolie nebo třešeň. Ivan Dvořák poradí, jak je pěstovat:

Barvínek (Barvínek menší - Vinca minor) je rostlina do nepohody, roste ve stínu, na sluníčku, nevadí mu vlhko, nevadí mu ani sucho. Liší se barvou květů, tradiční je taková modrá, ale vyskytují se i bílé, růžové a fialové formy. Dá se pěstovat na hřbitově, v misce, dá se pěstovat jako náhrada trávníku, je to půdopokryvná rostlina.

Magnólie, to je taková madam, nesnáší přesazování, nemá ráda ani hluboký řez. Vyžaduje kyselejší stanoviště, to znamená, že nesmí být v půdě příliš mnoho vápníku. A musíte si rozmyslet, jaký druh vysadíte. Pokud se rozhodnete pro velkou magnólii a ona vám přeroste, velmi špatně si bude na řez zvykat a často odchází. Chcete-li ji přece jen řezat, dělejte to jen mírně a v letním období, za vegetace.

Koniklec, to je jarní rostlina, která během pár měsíců zmizí. Jakmile odkvete, začne tvořit semena. Když se semena uvolní, musíme je v tu chvíli vysít. Pokud bychom je chtěli někde uchovat, dejme je do vlhkého písku. A pozor, koniklec je jedovatý.

Třešňový květ - Ptám se, zda budeš opětovat moji lásku

Na prvního máje bychom se s partnerem, partnerkou, měli políbit pod rozkvetlou třešní. Kvetoucí dnes najdeme už jen ve vyšších polohách, v nížinách jsou třešně odkvetlé. Přesto, pokud byste chtěli líbací strom, třešeň, vypěstovat na své zahradě, poradím. Poslední dobou se z krajiny ztrácejí, trpí moniliózou a prosychají.

V nových, moderních sadech najdete třešně na slabých podnožích, jsou to spíš štíhlá vřetena nebo malé zákrsky. Chcete-li vysadit velký strom, vyberte osamocené místo, kde široko daleko nic neroste, aby se třešeň mohla dobře rozrůstat. A měl by to být vysokokmen.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?