Čokoládovou polevu nesmíte ošidit, je korunou dezertu! Radí Mirka van Gils Slavíková

Pokud vytváříte dezerty, zapomeňte na čokoládu na vaření. Lepší je použít čokoládu, která má označení „origin“ – tedy místo původu. Znamená to, že na její výrobu byly použity kakaové boby z jedné pěstitelské oblasti.

Například čokoláda z Tanzanie má ovocný podtext, ovocnou příchuť, a hodí se k ní drobné červené ovoce. Čokoláda z Papuy – Nové Guinee vyzní seriózněji. V dalších čokoládách můžeme najít i vůni kouře, lesa, hub a podobně.

Zkrátka čím kvalitnější čokoláda, tím kvalitnější poleva. Protože poleva je velmi výrazný prvek celého zákusku či dortu, použijte dobrou kvalitní čokoládu s garancí místa původu.

Pokud byste použili čokoládu na vaření, která je jen sladká a obsahuje kakao, nevytvoří vám to harmonii v soustu.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková