Covid-19: Očkovat, či neočkovat? Podle Marie Nejedlé ze SZÚ jsou klinické studie dostatečné

11. leden 2021

Očkování proti onemocnění covid-19 je podle odborníků jediný způsob jak zamezit jeho šíření. Názor zastává i vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Marie Nejedlá.

„Očkování poskytne ochranu minimálně na několik měsíců. Na jak dlouho, ukáží klinické studie, zatím se předpokládá, že na rok. Tím, že lidé neonemocní, nedojde k přeplnění nemocnic a lidé nebudou zbytečně umírat,“ říká vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Marie Nejedlá a dodává, že jako první dostanou očkování proti onemocnění covid-19 zdravotnický personál a zaměstnanci působící v různých školských zařízeních:

„Dále lidé s různými deficity imunity, se zhoršenou imunitou. Lidé, kteří podstupují třeba chemoterapii v rámci onkologických onemocnění. Diabetici. Lidé s různými chronickými i neinfekčními nemocemi, u kterých se předpokládá, že pokud se nakazí, tak u nich onemocnění proběhne těžce s komplikacemi a jsou v mnohem vyššímu riziku úmrtí. Výjimku tvoří těhotné kojící ženy, u nich je zatím určitá zdrženlivost, i když nejsou prokázané žádné komplikace, nicméně nebyly s nimi prováděny klinické studie, proto budou zatím vynechané. Dále to budou lidé, u kterých jsou nějaké kontraindikace proti tomuto očkování, což jsou ovšem malé počty.“

Z prosincového šetření společnosti Median by vakcinaci odmítlo 47% dotázaných. Naopak 40% lidí by se očkovat nechalo a zbylých 20% v době průzkumu váhalo:

„Odmítači očkování poukazují na nedostatečně prokázanou bezpečnost anebo účinnost vakcíny. K tomu je možné v podstatě uvést pouze konkrétní data z klinických studií, které byly provedeny velmi odpovědně. Ono se zdá, že v krátké době, ale například časopis Lancet uvedl, že z 24 tisíc očkovaných osob mělo závažné vedlejší příznaky, tj. nežádoucí účinky, tři osoby. A to po třech měsících, tzn., že ani není prokázané, že jde o přímou souvislost s očkováním.“

Nejedlá zmiňuje i průměrnou účinnost vakcíny proti covid-19:

„Účinnost se uvádí odlišně u různých vakcín. U vakcíny firmy AstraZeneca je to kolem 70%, vyzkoušena byla opět na několika tisících očkovaných osobách. V jednom z očkovacích schémat dosáhla až 90%. Účinnost vyjadřuje, kolik lidí se nakazí po proočkování. Tedy například ze 4440 očkovaných onemocnělo v případě vakcíny AstraZeneca 27 lidé a v případě jiného očkovacího schématu, kdy se dokonce dávala v první várce jen polovina původní dávky, onemocněla ještě menší část lidí. Z toho vyplývá, že klinické studie byly dělané skutečně pečlivě a tak, jak se provádějí obvykle, tj. na několika desítkách tisíc dobrovolníků.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio