Čtvrteční Noční linka: Silvestr dříve a dnes

29. prosinec 2022

Vzpomenete si ještě, jak jste v mládí slavili konec roku? Jak vypadají oslavy Silvestra u vás v současné době? Slavíte vesele nebo spíš rozjímáte? Díváte se na televizi nebo posloucháte v klidu a pohodě vaše oblíbené pořady v rádiu s tím, že vydržíte čekat na půlnoční přípitek?

Zavzpomínejte, zda máte veselé historky z posledního dne v roce? Máte i nějaké rodinné zvyky? Například chodíte na procházky do lesa dát něco na přilepšenou zvířátkům? Připravujete si nějaké dobroty, ke kterým zasednete a vychutnáte si je? Chodíte slavit k sousedům nebo někam do podniku?

Silvestr je mužské křestní jméno latinského původu. Podle českého a slovenského kalendáře má svátek 31. prosince (protože 31. prosince 335 zemřel papež Silvestr I.), tedy na konci roku, proto na tento den připadají silvestrovské oslavy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.