Čtvrteční Noční linka: Slavíme Den země

21. duben 2022

Víte, že se slaví 21. 4. Den Země? Čím je pro vás naše modrá planeta? Staráme se o ni, nebo ji ubližujeme? Co by bylo potřeba zlepšit, aby nám vydržela krásná, zdravá a čistá?

Historie Dne Země začala v roce 1969, kdy mírový aktivista John McConnell navrhl na konferenci UNESCO v San Franciscu San Franciscu, aby byl stanoven den, který bude věnován Zemi a konceptu míru a jako datum navrhl 21. březen, jako den, kdy je stejná délka dne i noci jak na severní, tak na jižní polokouli. McConnel vytvořil také vlajku Dne Země. Tento den byl později potvrzen v prohlášení, které sepsal McConnell a podepsal generální tajemník OSN. O měsíc později bylo navrženo v senátu USA, aby 22. dubna 1970 proběhla celonárodní environmentální vzdělávací akce a národní koordinátoři se shodli na tom, že se akce bude nazývat „Den Země“. První Den Země pak proběhl pouze ve Spojených státech. Od roku 1971 začala Den Země organizovat OSN a v roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.