Čtyři století vývoje hraček mapuje rodinná sbírka Steigerových. Část sbírky je vystavená na Hradě

19. prosinec 2022, aktualizováno

Když do areálu Pražského hradu vstoupíte od Starých zámeckých schodů a půjdete dál Jiřskou ulicí, po pravé ruce minete zeď s bránou. Uzavírá nádvoří Nejvyššího purkrabství. Sídlo kastelánů a později purkrabích stálo v těchto místech prý už v době románské. Ve 14. století sloužil purkrabský dům jako dočasné obydlí příštího krále a císaře Karla IV. Dnes tu sídlí Muzeum hraček.

Zakladatelem muzea a rodinné sbírky je Ivan Steiger, filmař, karikaturista, ilustrátor, malíř a spisovatel, který od roku 1969 žije a působí v Německu. Hračky sbírá asi 50 let. V 80. letech minulého století byl jejich mnichovský byt prý už tak přeplněný hračkami, že se šel zeptat na radnici, zda by se pro sbírku našel nějaký výstavní prostor. Podařilo se a v osmdesátém třetím Ivan Steiger otevřel muzeum v Mnichově. Od roku 1994 je sbírka hraček přístupná také v budově Nejvyššího purkrabství. „Třetí a čtvrté muzeum máme ještě ve sklepech a skladech,“ usmívá se dcera Ivana Steigera, Johanna, která je provozní pražského muzea.

Expozice v muzeu mapuje čtyři století vývoje hraček, objevíte tu mnoho unikátů. Steigerův výběr klasických hraček nabízí pohled na ty ze dřeva i plechové, na panenky, jejich pokojíčky a modely měšťanských i šlechtických domů, zařízených do nejmenších podrobností.

Zlatý věk hraček

Původně se panenky Barbie vyráběly z porcelánu, proto mají takovou barvu

Přehlídka dějin „zlatého věku hraček“ začíná u kočárů tažených plechovými spřeženími, u aut a motorek. Pokračuje sbírkou letadel, vzducholodí, kolesových parníků i zaoceánských lodí. Dovede vás až k dětské železnici s nejstaršími lokomotivami Märklin, vlaky a nádražími s tím nejneuvěřitelnějším příslušenstvím.

U venkovských stavení se pasou nebo pobíhají domácí zvířata, exotická zvěř obývá zoologickou zahradu a cirkusové manéže a plechoví natahovací šašci a paňácové žijí ve světě houpaček a kolotočů.

Jsou tu plyšoví medvědi, panenky Barbie, včetně těch nejstarších z roku 1959 nebo legendární postavy z Hvězdných válek. Prohlédnete si plechové roboty, parní stroje, autíčka Schuco, stavebnice a hry, hračky optické, hudební a mnoho jiných. Včetně nejslavnějších a nejcennějších natahovacích plechových strojků, které tu pravidelně promazávají, prostě udržují v kondici.

Na své si tu přijdou nejenom děti, ale také jejich rodiče a prarodiče, kteří mohou zavzpomínat na své dětství.

Muzeum hraček v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu je otevřeno denně od 9,30 do 17,30 hodin. O vánočních svátcích a na Nový rok od 11 do 16 hodin. Od 9.1. do 31.3. 2023 bude muzeum uzavřeno.

Spustit audio