Do Kladrub se o víkendu sjeli motorkáři na akci Respekt 2011

31. červenec 2011

Motorkáři z celé republiky se o víkendu sjeli do Rehabilitačního ústavu v Kladrubech na Benešovsku na akci Respekt 2011.

Sraz byl určen všem, kterým záleží na tom, aby na našich silnicích zavládl respekt a ohleduplnost. Cílem atypického motorkářského setkání bylo to, aby si všichni, kteří dosud neměli žádnou nehodu, uvědomili, co je může potkat a aby usedali za volant či do sedla uvážlivě a bez alkoholu.

„Navzdory tomu počasí přijelo tolik lidí, opravdu s takovým počasím jsme nepočítali a překvapilo nás, že účast je tak veliká. Radost mi udělalo, že se vrátila spousta bývalých pacientů, akorát, že člověk nemá tolik času si s každým popovídat, takže je to někdy v letu se s nimi pozdravit a popřát hezký den,“ řekla hlavní organizátorka a fyziopteraputka Štěpánka Foxová. Dodala také, že přes vytrvalý déšť program pokračoval podle plánu.

Parkoviště plné aut a na místě srazu desítky naleštěných silných motorek všech možných značek a kubatur. Muži a ženy v kombinézách, spousta vozíčkářů a lidí o francouzských holích, ale i ti zdraví sledovali program i vystoupení účinkujících kapel. Většina podpořila akci zakoupením trička s logem Respektu 2011 a nápisem Keep Respekt. Ten připomíná, jak je důležitá ohleduplnost v každodenním silničním provozu.

Respekt v Kladrubech

A co si o letošním srazu motorkářů, který proběhl zcela bez alkoholu, myslí samotní účastníci? „Jezdíme asi pět let, tady jsme potřetí. Je tu perfektní atmosféra. Člověk tu pozná ty lidi, kteří nejsou tak zdraví jako my a jsou to motorkáři a nevzdali to. To posiluje, každý by měl přijít mezi ty lidi a poznat je,“ řekl motorkář středních let, který na sraz přijel s manželkou z Ústí nad Labem.

Na dotazy, týkající se první pomoci při dopravní nehodě, hlavně, jak postupovat při záchraně motorkáře, odpovídali členové benešovské záchranky. „Problém bývá se sundáváním přilby. Pokud člověk dýchá, není vůbec nutné přilbu sundávat. Nechte ho tak, snažte se, aby měl volné dýchací cesty, buďte u něj, než sanitka přijede. Hrozí to, že při nešetrném sundávání přilby byste mohli poranit krční páteř,“ uvedla Eva Fantyšová ze Záchranné služby Benešov.

Respekt v Kladrubech

Dobře se na srazu bavil mladý muž, vedle sebe opřené francouzské hole. Uprostřed klubka přátel prozradil, co ho vedlo k tomu, že na motorku si už nesedne. Je totiž na jednu nohu ochrnutý. „Byl jsem jako spolujezdec na motorce a boural jsem ve 300 kilometrech za hodinu, z motorky toho moc nezbylo. Přemýšlím, že si koupím kabriolet,“ řekl Martin z Teplic a popřál všem, kteří se denně vydávají do silničního provozu, pevné nervy a hodně energie.

autor: Karel Chlumec
Spustit audio