Do rezervace u Benátek dorazilo pět mladých zubřic z Polska. Zatím jsou v karanténě

14. listopad 2017
První z nových zubřích samic ve výběhu v Milovicích

Stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou bude o pět samic početnější. Kamion sice přivezl zubřice z Polska už v úterý ráno, měsíc ale musí zůstat v karanténě. Teprve potom se k dvanáctičlennému stádu připojí.

Náletové křoviny u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku spásá pět nových zubrů. Ochránci přírody je přivezli z polského bělověžského pralesa. Samice zubrů cestovaly přes čtrnáct hodin kamionem upevněné v bednách. Těsně před cílem je kvůli bahnu chovatelé překládali na valník, aby se kamion nezasekl na lesní cestě stejně jako při příjezdu prvních zvířat před dvěma lety.

„Nejprve budou v oddělené ohradě pro případ, kdyby se u nich objevila nějaká nemoc, tak aby se nerozšířila na ostatní zvířata,″ uvedl šéf společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Chovatelé věří, že zubřice ve věku dvou až tří let se se stádem dobře sžijí. „V původním stádu je jedna dominantní hlídací zubřice, pro které by tyhle mladé kusy neměly znamenat konkurenci," konstatovala Kristina Bendlová.

Příjezd pěti zubřic z Polska

Dosud v rezervaci žilo osm dospělých zubrů, jeden samec a sedm samic. Dospělé zubry doplňují čtyři mláďata, která se v rezervaci narodila, jedno loni a tři letos. Posílení stáda zvýší podle Dostála jeho genetickou rozmanitost a dosah pastvy, která zajišťuje ochranu vzácné stepní vegetace před zarůstáním náletovými křovinami.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Zpráva