Do výuky středočeských škol zasáhla stávka jen částečně. Děti mohly jít i do ZOO v Praze za korunu

Do výuky na některých středočeských školách zasáhla dnešní stávka za vyšší platy učitelů jen částečně. Například na základní škole v Úvalech u Prahy se k protestu připojila jen menší část pedagogů, v hodinách je nahradili ostatní kolegové. Děti tak dnes mají vyučování v normálním časovém rozsahu, pouze některé hodiny jsou suplované. Střední škola služeb a řemesel Stochov na Kladensku, kde také stávkuje jen část pedagogů, připravila pro své studenty náhradní program.

"Část učitelů se rozhodla připojit ke stávce, většina se rozhodla nepřipojit. Výuku zajišťují učitelé, kteří nestávkují," řekl ČTK ředitel úvalské školy Lukáš Kunc.

Nestávkuje se ani na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře. „Ve škole je celkem 40 pedagogů, kteří přišli normálně do práce. Vedení školy bylo přitom připravené zajistit v případě stávky pro studenty náhradní program,“ hlásí z místa redaktor Českého rozhlasu.

Střední škola služeb a řemesel Stochov připravila pro studenty náhradní program. Podle ředitelky Jaroslavy Pichové se ke stávce aktivně připojila necelá polovina pedagogů, výuku proto není možné zajistit, avšak školu nelze ani uzavřít, protože je třeba zajistit pedagogický dohled žákům z internátu. "Mají tady tělocvičnu, mají tady sportovní halu, mají tady posilovnu, spoustu aktivit, například řemeslné dílničky, vyrábějí gelové svíčky, keramiku, kalendáře a podobně," uvedla ředitelka. Náhradního programu se účastní všichni, kteří jsou na internátu, tedy asi 35 studentů. Studenti, kteří denně dojíždějí, se sice mohou k programu také připojit, ale nemusí, a dnes před 8:00 žádného takového studenta ředitelka ve škole neviděla.

Ve středních Čechách je kolem 1350 krajských, obecních a soukromých škol, do stávky se jich podle úterních informací oborů zapojily desítky.

Děti a studenti můžou ve středu navštívit pražskou zoo v Troji za symbolickou jednu korunu. Magistrát se na tom dohodl s vedením zahrady. Jde o reakci na dnešní stávku učitelů, kdy některé školy zůstávají zavřené.

„Rozhodli jsme se tak především proto, abychom ulevili rodičům. V době stávky učitelů a nabídli tak alternativní program v podobě návštěvy naší zoologické zahrady. Dospělí budou platit 50 korun,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček ze Spojených sil pro Prahu.

Zahrada je otevřená od 9.00 do 16.00 hodin.