Dobré odpalované těsto vyžaduje správný čas na přípravu, upozorňuje cukrářka Mirka van Gils Slavíková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Upečené odpalované těsto, které následně plníme

Úplný základ spočívá v tom, že když odpalujete, nesmí se vám těsto lepit na vařečku, Naopak musí vzniknout poctivá koule, kterou odpalujete. Nejdřív musíte zahřát a přivést k varu vodu s máslem nebo mléko s máslem. Pak přijde na řadu přisypání mouky.

Mouku musíte v hrnci s tekutinou a tukem míchat minimálně 5 – 10 minut na mírnějším plamenu, aby se směs nepřipalovala. To je nejdůležitější, protože v mouce vzniká proces, kdy se narušují škroby a to nám dělá pozdější kyprost odpalovaného těsta.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková