Dobrovolná meteoroložka z Dobřichovic přes 30 let loví rekordy

3. březen 2021

Pozorování počasí je podle dobrovolné meteoroložky z Dobřichovic jako detektivka. Vystudovaná bioložka Zdenka Polanecká na zahradě měří srážky a loví rekordní teploty. Využívá k tomu historické přístroje i moderní digitální techniku.

 

Zatímco v seriálu Pan Tau počasí předpovídala rosnička Julinka, v Dobřichovicích mají Zdenku Polaneckou. Usměvavou dámu místní lidé dobře znají. Když ji vidí na zahradě, dávají se s ní do řeči o počasí. Dobrovolná meteoroložka spolupracuje s Českým hydrometeorologickým ústavem už 22 let, ale výkyvy počasí, sílu větru i četnost srážek sleduje mnohem déle. Záznamy si vede od doby, kdy se do Dobřichovic přistěhovala, což bylo v roce 1985.

Na zahradě má umístěný 10 metrů vysoký stožár a dvě nádoby, které zachycují srážky. Původně byla stanice manuální, v březnu 2011 byla zautomatizována a naměřené hodnoty přístroje zaznamenávají digitálně. Přesto tráví Zdenka Polanecká venku na zahradě hodně času. Nechce totiž propásnout žádnou změnu počasí.

Velkou událostí bylo naměření teplotního rekordu 20. srpna 2012, kdy přístroje na zahradě zaznamenaly vůbec nejvyšší teplotu na našem území od začátku pravidelných měření. Tuto událost připomíná i socha teploměru umístěná v centru Dobřichovic. „Bylo to 40,4 °C a zatím nás nikdo ještě nepřeměřil,“ raduje se Zdenka Polanecká, která nevylučuje, že by mohl padnout ještě další teplotní rekord.

Jak se Zdenka Polanecká k pozorování počasí dostala? A co ji na práci dobrovolné meteoroložky baví? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.

Spustit audio

Související