Dobrovolní hasiči si poprvé do čela zvolili ženu. Být dobrovolným hasičem je podle Moniky Němečkové poslání

10. srpen 2021

V Pískové Lhotě u Nymburka je téměř polovina obyvatel u dobrovolných hasičů. Právě odtud je i nová starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Monika Němečková. Stala se první ženou v čele největší zájmové organizace v České republice. V nejvyšší pozici vystřídala dosavadního starostu Jana Slámečku. Monika Němečková ve sdružení jako náměstkyně starosty vedla od roku 2005 úsek mládeže.

Historie Sboru dobrovolných hasičů v Pískové Lhotě sahá až do roku 1886 a v současné době je jedním z nejpočetnějších sborů v okrese Nymburk. Návštěvníka klubovny mladých hasičů na první pohled zaujmou police plné pohárů, trofejí a medailí z celé řady soutěží. Písková Lhota má zhruba 400 obyvatel, a dobrovolného hasiče tady mají téměř v každé rodině.

Největší zájem o členství ve sboru je hlavně mezi mladými. „Momentálně máme skoro 170 dobrovolných hasičů tady u nás v Pískové Lhotě, a těch mladých do 18 let je 73,“ vysvětluje Monika Němečková. Ona sama pochází z rodiny, kde je hasičů hned několik. Do sboru ji přivedl tatínek. K dobrovolným hasičům se hrdě hlásí i její maminka, dcera, neteř i bratr, který se dokonce stal hasičem profesionálním.

Starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Monika Němečková

Vedení největší zájmové organizace v České republice považuje Monika Němečková spíš za poslání než za zaměstnání. „Tady to opravdu nejde dělit na čas volný a čas pracovní. Já si myslím, že se v tom dají najít radostné chvilky,“ usmívá se Renata Němečková. Času nemá nazbyt, protože z rozhovoru pro Český rozhlas Region pospíchá na tábor za mladými hasiči.

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší ze spolků působících na poli požární ochrany. Má více než 363 tisíc členů. Spolupracuje na vytváření podmínek k ochraně života a zdraví občanů a majetku. Podílí se na odborné přípravě dobrovolných hasičů, organizuje dobrovolnické aktivity, podporuje sportovní činnost a zapojuje se i do společenského a kulturního života v obcích.

Starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Monika Němečková
Spustit audio

Související