Dohodnutá koalice v Berouně se rozpadla, ještě než začala vládnout

28. říjen 2018 07:55

Nezávislí Berouňáci odstoupili od uzavřené dohody o koalici s Berounem sobě, Lepším Berounem a ČSSD. Strany se nebyly schopné se domluvit na programových prioritách, podmínkách fungování koaličních vztahů a rozdělení kompetencí v radě. Koaliční jednání v Berouně tak začínají nanovo. 

Jablkem sváru bylo podle lídra Berouna sobě Kamila Macharta hlavně rozdělení oblastí v městské radě.

"Došli jsme k závěru, že požadavky, které má hlavně Beroun sobě, jsou pro nás neakceptovatelné a od dohody jsme odstoupili," uvedl Dušan Tomčo z Nezávislých Berouňáků. Jednání podle něj začínají nanovo.

Machart k tomu řekl, že vypovězení smlouvy má smysl v okamžiku, kdy je připraven plán B, jinak by to podle něj bylo hazardování s povolební situací. "Jak ten plán B vypadá, nevím," dodal.

Nezávislí Berouňáci chtějí oslovit i jiná uskupení. Kromě stran původně dohodnuté koalice jsou v zastupitelstvu ještě ANO, ODS a KSČM. "Jsme vítězi voleb v Berouně a určitě chceme být aktivní i nadále," řekl Tomčo. Ustavující jednání zastupitelstva je plánováno na 5. listopadu.

Nezávislí Berouňáci mají spolu s Berounem sobě, Lepším Berounem a ČSSD dohromady 13 z 21 mandátů. Podle dohody podepsané minulý týden se měl stát starostou lídr ČSSD Ondřej Šimon a místostarosty Tomčo a Machart. Šimon o vypovězení smlouvy neměl podrobnější informace, protože je na dovolené. 

Místostarostou v Berouně bude lídr kandidátky, který ve volbách propadl. Do zastupitelstva se dostal jako náhradník

Podle Tomča jednání ztroskotala na programových prioritách. Uskupení se také nedokázala shodnout na přesných podmínkách fungování koaličních vztahů a rozdělení kompetencí.
Machart uvedl, že návrh na rozdělení gescí ignoroval osobní odborné zaměření budoucích členů rady.

"Byli bychom rádi, kdybychom mohli ovlivňovat věci, kterým rozumíme a ve kterých jsme kompetentní, ale to nám nebylo umožněno," tvrdí. Podle něj navržené rozdělení oblastí stavělo Beroun sobě do podřadné role. Naopak programové priority na rozdíl od Tomča jako problém neviděl.

Nezávislí Berouňáci obsadí v jednadvacetičlenném zastupitelstvu pět křesel. O jeden mandát méně mají Beroun sobě a ANO. ODS získala tři zastupitele, Lepší Beroun a ČSSD mají po dvou mandátech a komunistům připadlo jedno křeslo.

zdroj: ČTK
Spustit audio