Doktorka Kateřina Cajthamlová: Nepřetěžujte své srdce

22. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Srdeční bolest, srdce, infarkt

Srdce patří mezi nejdůležitější orgány našeho těla. Bohužel ho často přetěžujeme a můžeme si tak způsobit vážné zdravotní problémy. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi srdcem zatíženým a přetíženým a také, jak to poznáte.

Nejprve si připomeneme, jak vlastně srdce funguje. Má dvě části, z nichž jedna obsahuje okysličenou krev a ta druhá odkysličenou. Okysličená krev se rozhání do těla, zatímco ta odkysličená částečně z těla přichází a částečně se odvádí do plic.

„V okamžiku, kdy srdce nějakým způsobem přestává fungovat, což znamená, že je přetížené a začíná selhávat, tak se mohou objevit první varovné příznaky. Nejčastěji jsou to otoky. Ty se objevují v případě, kdy srdce krev neprohání a nedochází ke správnému krevnímu oběhu. V jiném případě srdce nestačí krev okysličovat. Pokud se tak děje, je člověk dušný, může se u něj objevit v obličeji namodralá barva a další obtíže. Lidé sami na sobě nejčastěji poznají bušení srdce a bolest, ale to už může být hodně špatné,“ vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.

Poslechněte si, kde přesně bolest srdce můžeme cítit, ale hlavně, jak jí předejít.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?