Dominik Hašek: V životě jsem bydlel na desítkách míst, ale Nový Knín je jednoznačně nejlepší místo

26. listopad 2021

Dominik Hašek, jeden z nejlepších hokejových brankářů, procestoval díky své sportovní kariéře velkou část světa. Přesto nakonec to nejlepší místo pro život našel ve středních Čechách - v Kozích Horách, části obce Nový Knín nedaleko Dobříše na Příbramsku. Tam žije už několik let se svými dvěma loveckými psy, díky kterým chodí i na hony, a pořád hraje hokej. Teď už ale jen amatérsky, jako obránce za Ševce Nový Knín.

Dominik Hašek se narodil v Pardubicích, kde se už v šesti letech postavil do hokejové branky. Tam pak strávil následujících čtyřicet let, během kterých se stal hokejovou hvězdou a posbíral nespočet sportovních ocenění. V Pardubicích prožil dvacet pět let. Pak ho hokej zavedl do zahraničí. Po skončení profesionální kariéry žil krátce v Praze, ale nebylo to ono. Nakonec pro sebe našel ideální místo u Nového Knína.

„Byla to víceméně náhoda. Šel jsem se na internet, viděl dům, který se mi líbil, a jel se na něj podívat. Prošel jsem si tam okolí, podíval se na ty výhledy, uviděl v dálce Brdy, dole řeku Kocábu a najednou jsem věděl, že je to přesně místo, kde chci žít. V životě jsem bydlel na desítkách míst, ale tohle je pro mě jednoznačně nejlepší místo,“ říká Dominik Hašek.

Důležité pro něj bylo, aby tam byl šťastný i jeho pes. „Tehdy jsem měl jednoho, anglického setra jménem Gándhí. A po pár letech k němu přibyl ještě jeden, maďarský ohař. Místo, kde teď žiju, je pro ně skvělé. Vyjdeme ven a jsme hned v lese, kousek dál je louka. Protože jsou to oba lovečtí psi, chtějí být co nejvíc venku. Chodíme ven pěšky, ale jezdím s nimi i na kole. Pro ně nějakých třicet kilometrů není vůbec problém, do kopce dokonce honí oni mě,“ směje se hokejista.

Kousek od jeho domu teče Kocába, stará trampská řeka. A je tam i známá trampská osada Askalóna. Na druhou stranu jsou pak Slapy a Slapská přehrada. „Je tam i Památník Karla Čapka ve Staré Huti, ke kterému vede i Naučná stezka Karla Čapka. Ta je podle mě ideální na výlet pro rodiny s dětmi,“ říká Dominik Hašek.

A protože je vášnivý cyklista, který se čas od času účastní i závodů, nechá někdy psy doma a vyrazí na silničním kole do odlehlejších oblastí. „Když chci přes kopce, zamířím do Brd a dojedu až na Karlštejn. A někdy jedu na Orlík. Tam rád jezdím jenom se podívat na přehradu, protože z přehrady je nádherný výhled. To člověka doslova omámí, ta hloubka.“

Kvůli svým psům se stal také myslivcem. „Kdyby nebylo mého prvního psa, tak jsem se pravděpodobně myslivcem nestal. Ale protože bylo zřejmé, že má v sobě lovecké pudy, chtěl jsem mu to dopřát. Tak jsem absolvoval myslivecký kurz, udělal jsem zkoušky a už pět let jsem myslivcem a chodím na hony. Nejdu ale až tak po trofejích, pro mě je to spíš společenská záležitost,“ říká Dominik Hašek.

Jak se i po skončení profesionální kariéry věnuje sportu a co ho teď nejvíc těší, se dozvíte při poslechu celého pořadu.

Spustit audio