Dorty při zdobení krémem prokrajujte zlehka pilkovým nožem, radí cukrářka Mirka van Gils Slavíková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy A začínáme krájet

Na prokrojení dortového korpusu musíte použít rozhodně dlouhý nůž, ideálně s pilkou. Nejdříve si korpus ze strany nařízněte a jeďte nožem jen po obvodu kolem dokola. To znamená, že nezajedete při prokrajování nožem až do středu dortu. Jenom si ho nakrojte kolem dokola pilováním. A pak už jenom lehce zajíždějte až ke středu korpusu, čímž ho dokrojíte.

Většinou se takto dort krájí na tři krásné rovné plochy, abychom je mohli promazávat. Když pilujete nožem, nechejte pracovat nůž samotný. Netlačte na něj zbytečně, aby se korpus nepotrhal. Jen noži navigujte směr, kterým se má vydat, ale práci nechte na něm. Získáte tak hladký řez bez trhlinek.

Existují dnes i cukrářské pomůcky, výškově nastavitelné struny. Profesionální cukráři ale používají nůž i nadále. Není důležité, zda použijete strunu nebo nůž, záleží na tlaku a citu při práci.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková