Drátěný plot můžeme ukrýt pod popínavý hrachor

21. květen 2021

Hrachory bývaly oblíbenými květinami k řezu, nejen v létě. Rychlily se, pěstovaly ve sklenících a řezaly na prodej, do váz. Spektrum voňavých květin bylo pak v zimě pestřejší. My si jimi můžeme provonět zahradu a zakrýt nevzhledný plot. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

Jednoletý hrachor vonný (Lathyrus odoratus) se seje v dubnu po dvou třech semenech do kelímků, později na jaře přímo na stanoviště. Semeno je velké, snadno se s ním pracuje. Hrachor nesnáší přepichování a přesazování.

Potřebuje ke svému růstu oporu: plot, drátěnku, tyčku, nějaký řídký keř. Šplhá do výšky, postupně rozkvétá od spodních pater k horním. Větví se a kvete i na postranních výhonech. Pěstuje se v mnoha barevných odrůdách. Svou vůní a nektarem láká hmyz.

Dlouhé květní stvoly vypadají křehce, ale mají v sobě tuhá vlákna, která brání jejich utržení. Pokud si ho budete chtít dát do vázy, vezměte si na hrachor nůžky.

Hrachor lesní

Krásný, vonný, jednoletý hrachor má jednu malou nectnost. Zatímco povíjnice nebo fazole porostou z opakovaného výsevu dobře na jednom místě i více let, hrachor se může na stejné místo vrátit nejdříve po třech, lépe však po čtyřech letech.

Mezi vytrvalé hrachory patří hrachor širokolistý (Lathyrus latifolius). Může zdobit loubí, mříže, pokrývat ploty. Každoročně narůstá od země, hojně kvete.

Oproti mnohobarevným jednoletým hrachorům bývá vytrvalý druh růžový či růžovofialový nebo bílý. Na jednom místě vydrží mnoho let, je trvalkou dlouhověkou. Množí se semeny, starší rostliny je možné zjara dělit. Na rozdíl od jednoletého druhu nevoní.“

Spustit audio

Související