Dva dny a dost. Muzeum ve Slaném představí nálezy archeologů ze stavby obchvatu města

16. prosinec 2020

13 kilometrů objevů - to je název výstavy, kterou ve středu otevřelo Vlastivědné muzeum ve Slaném. Expozice ukazuje předměty i hrobky, které objevili archeologové při stavbě slánského obchvatu.

Návštěvníci si tak můžou prohlédnout třeba keltské šperky nebo 3D modely hrobek i domů. Výstava je ale otevřená jen dva dny, tj. ve středu a ve čtvrtek Od pátku se opět kvůli opatřením proti šíření koronaviru dočasně uzavře.

Prvním tématickým blokem který je na výstavě k vidění je období zvoncovitých pohárů z eneolitu. Například pohřebiště, které je z konce doby kamenné - tedy z období asi dva a půl tisíce let před naším letopočtem - je dokonce největším objeveným v Čechách.

Přístroj na čištění nálezů.

Návštěvníci se na výstavě taky dozví o úplném počátku zpracování kovů od mědi k železu nebo jak se využívala hlína ke stavbě domů.

Nálezy souvisí i s objevem velké sídelní aglomerace u Vítova. Vystřídalo se tam několik kultur, nejstarší pochází z neolitu, nejmladší ze starší doby římské. Návštěvníci se můžou taky podívat, jak domy ale i hrobky ve skutečnosti vypadaly - například žlabový dům z doby bronzové, který je velmi zajímavý, si mohou zájemci prohlédnout s pomocí 3D aplikace.

Archeologové také na stavbě obchvatu objevili pohřebiště Keltů s obrovským množstvím šperků. Podle ředitele Jana Čečrdleho to je pro muzeum historicky nejvýznamnější výstava. „Co si pamatuji hluboko do 90. let, tak tady takový velký a ambiciózní výstavní projekt skutečně nebyl,“ říká ředitel.

Spustit audio