Dýňová polévka s crème fraîche od Petra Šmrhy zachutnala režisérce Jitce Němcové

Naďa Konvalinková se s Patrikem Rozehnalem vypravili do restaurace Battistova cihelna v pražských Ďáblicích. Tamní šéfkuchař Petr Šmrha je naučil recept na dýňovou polévku ze dvou druhů dýní. Jemné pochoutce neodolala ani filmová a televizní režisérka Jitka Němcová, která přijala roli vrchní degustátorky.

Dýňová polévka s crème fraîche a dýňovým olejem

dýně muškátová a hokaido
olivový olej
rostlinný olej
voda nebo vývar
smetana
sůl
pepř
skořice

Postup:

Muškátovou dýni si očistíme, okrájíme kůru, vykrojíme jádřinec (semínka nevyhazujte!) a nakrájíme na kostky 3x3 cm. Totéž uděláme i s dýní hokaido s tím rozdílem, že ji kůry nezbavujeme. Osolíme a opepříme. Dáme do pekáče, pokapeme olivovým olejem a pečeme 10 minut v rozehřáté troubě na 180 stupňů.

Přidáme upečenou dýni a špetku skořice a provaříme. Přilijeme vodu, smetanu, sůl, pepř a opět provaříme

Ve velkém hrnci orestujeme na rostlinném oleji cibuli, kterou necháme zesklovatět. Poté přidáme upečenou dýni a špetku skořice a provaříme. Přilijeme vodu, smetanu, sůl, pepř a opět provaříme. Pokud použijeme vývar, musíme být opatrní, aby nám chuť vývaru nepřebila chuť dýně.

Uvařenou polévku necháme vychladnout a následně rozmixujeme tyčovým mixerem. Hotovou polévku podáváme s crème fraîche, křížalami (dýni hokaido nakrájíme na slabé plátky, obalíme v mouce a osmažíme na pánvičce) a trochou dýňového oleje.

Ozdobíme upraženými dýňovými semínky, které připravíme na rozpálené pánvičce bez oleje. Opražené semínka by neměla být příliš tmavá.

Co je crème fraîche?

Crème fraîche pochází z Francie a jedná se o zakysaný mléčný výrobek. Crème fraîche se vyrábí z kravského mléka a musí obsahovat nejméně 30 % tuku v sušině. Výrobek obsahuje nejvýše 15 % mléčného cukru (laktózy), tím je také lépe stravitelný pro lidi s poruchou trávení laktózy.

Patrik Rozehnal, Jitka Němcová, Naďa Konvalinková, Petr Šmrha

Crème fraîche se vyrábí ze smetany, do které se přidávají mléčné bakterie. Po 18 až 40 hodinách a při teplotě mezi 20 až 40 stupni výrobek zkysne. Tímto získá crème fraîche svoji specifickou chuť a konzistenci. Stabilizátory ani konzervační prostředky nejsou při výrobě povoleny. Vedle crème fraîche existuje ještě crème double, který obsahuje vyšší procento tuku a jedná se o sladkou smetanu.

Petr Šmrha

Narodil se a vyučil se v Plzni. Má rád jakékoliv jídlo a není nic, co by neochutnal nebo netoužil pozřít. Už měl příležitost okusit i hlemýždě nebo ústřice. Pro hosty udělá téměř cokoliv, ale trvá na tom, že se vaří bez chemických přísad a umělých dochucovadel a mají se dodržovat zavedené vyzkoušené recepty. Do vaření se vrhá s elánem a je radost ho sledovat při práci. Jako každého ho potěší, když mají hosté radost z jídla.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.